W JURY
Po raz kolejny miałam przyjemność być jurorką – wspólnie z dr Konradem Tatarowskim (przewodniczącym) i Markiem Czuku – w OKP „Czarno na białym” w Parzęczewie, wsi położonej w powiecie zgierskim. Organizatorem imprezy było Forum Inicjatyw Twórczych. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się w piątkowy wieczór 25 listopada.

 

 

 

Oto relacja z imprezy zamieszczona na stronie internetowej powiatu zgierskiego:

„Zrosty”, „Srebrne gody”, „Czyszczenie”, „Radio kierowców”, czyli obraz współczesnego poety.

„Zrosty”, „Srebrne gody”, „Czyszczenie”, „Radio kierowców”, czyli obraz współczesnego poety.25-11-2011

Podczas uroczystego podsumowania VII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Czarno na Białym, który odbywał się pod patronatem Starosty Zgierskiego – Krzysztofa Kozaneckiego, zgromadzona w sali Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie publiczność mogła posłuchać nagrodzonych i wyróżnionych wierszy. W tym roku napłynęła rekordowa ilość zestawów wierszy, zaś poziom całego przeglądu był wysoki i dość wyrównany.

Z pośród 193 nadesłanych prac z całej Polski, a nawet z Wiednia, jury pod przewodnictwem doktora filologii polskiej Konrada Tatarowskiego, przyznało dziewięć wyróżnień, trzy trzecie miejsca i jedno pierwsze. Po ogłoszeniu oficjalnych wyników, poeci mogli zaprezentować swoją twórczość. Laureat pierwszego miejsca – Robert Rutkowski z Łodzi odczytał swoje trzy nagrodzone utwory: „Zrosty”, „W drodze”, „Muszla”.
Konkurs Czarno na Białym połączony został z inną imprezą o charakterze poetyckim – z V Festiwalem Puls Literatury, w ramach którego rozstrzygnięty został Turniej Jednego Wiersza. Niepublikowane nigdzie dotąd wiersze, poeci zaprezentowali na żywo podczas konkursu, a następnie jury udało się na obrady (jak się okazało długie i burzliwe). Zwycięstwo wywalczył sobie Rafał Gawin utworem „Przedwiośnie żywych trupów”.
Podczas obrad jury wystąpił zespół Agnellus. Grupa zaistniała w 2000 roku jako duet, jednak szybko zaczęli przybywać nowi członkowie. Przez dziewięć lat znani byli jako Agnes Band. Wokalista – Agnieszka Kowalska – Owczarek mówi, że „punktem wyjścia do piosenki jest tekst”, a inspiracje do swoich utworów czerpie właśnie z poezji, głównie współczesnej. Jednakże w repertuarze zespołu znajduje się także wiele wierszy Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana, Mirona Białoszewskiego, czy księdza Jana Twardowskiego. Połączenie poezji z muzyką rockową, folkiem i bluesem, stanowi naprawdę ciekawe połączenie i daje doskonały efekt końcowy.

Źródło: Jolanta Łęczewska

 

I mój artykuł w łódzkim „Kalejdoskopie” (2010, nr 3 ) o  poprzedniej edycji OKP „Czarno na białym”:

http://www.plasterlodzki.pl/literatura/wydarzenia/4127-v-festiwal-puls-literatury-w-parzczewie-foto

http://salonliteracki.pl/portal/konkursy/25-wyniki-konkursow/320-wyniki-vii-ogolnopolskiego-konkursu-poetyckiego-czarno-na-bialym

Możesz również polubić

Dodaj komentarz