ZAPRASZAM NA MÓJ WIECZÓR AUTORSKI DO POZNAŃSKIEGO KLUBU LITERACKIEGO „DĄBRÓWKA”

Klub Literacki „Dąbrówka” w Piątkowskim Centrum Kultury Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Os. Bolesława Chrobrego 117A zaprasza we wtorek 18 czerwca o godz. 18.00 na spotkanie autorskie Marii Duszki – poetki, dziennikarki, założycielki Koła Literackiego „Anima”, współtwórczyni audycji muzyczno-literackiej Pod Wielkim Dachem Nieba. Artystka zaprezentuje swoje wiersze, krótkie formy prozatorskie i anegdoty. Zostaną także odtworzone nagrania piosenek skomponowanych do jej tekstów.
Spotkanie poprowadzi SŁAWOMIRA SOBKOWSKA – MARCZYŃSKA.
W drugiej części wieczoru – klubowy debiut TADEUSZA BLUMCZYŃSKIEGO.

https://www.facebook.com/events/3713293332321843/?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22extra_data%22%3A%22%22%2C%22mechanism%22%3A%22surface%22%2C%22surface%22%3A%22permalink%22%7D%2C%7B%22extra_data%22%3A%22%22%2C%22mechanism%22%3A%22surface%22%2C%22surface%22%3A%22edit_dialog%22%7D]%2C%22ref_notif_type%22%3Anull%7D

PIOTR SPOTTEK NA SPOTKANIU UCZESTNIKAMI WARSZTATÓW LITERACKICH SIERADZKIEGO UNIWERYTETU TRZECIEGO WIEKU

 

O spotkaniu Piotra Spottka z uczestnikami Warsztatów Literackich sieradzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku napisano:

W dniu 29 maja 2024 r. gośćmi Warsztatów Literackich byli pan Piotr Spottek w towarzystwie sieradzkiej poetki Marii Duszki. Pan Piotr od wielu lat prowadzi audycje radiowe. Ostatnio w Radiu Islanders prezentuje piosenkę polską w programie POD WIELKIM DACHEM NIEBA.

Z twórcami piosenek i wykonawcami przeprowadza ciekawe rozmowy. Słuchaczom Uniwersytetu opowiadał o swojej niezwykle interesującej pracy. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i przybliżenie nam pracy radiowca.

2024-05-29 – Warsztaty Literackie z Gośćmi

U PIEŚNIARZY WE WROCŁAWIU WYSTĄPIŁAM Z DUETEM INNE SŁOWA LIGHT

Maria Duszka we Wrocławiu, fot. Zbigniew Jędrychowski

Ul. Ruska 2 – tu mieszkałam w latach 1980-81.

Poniżej – z Miką, Piotrem i Arturem czekamy na obiad w restauracji Martim na Odrą

 

fot. Paulina Juckiewicz

Z Ewą i Kasią z Koła literackiego „Anima” – spotkanie po latach, fot. Paulina Juckiewicz.

Artur Sczesny uskrzydlony

fot. Donat Kamiński

 

 

26 MAJA O GODZ. 18.00 WYSTĄPIMY WE WROCŁAWIU U PIEŚNIARZY

Zapraszamy serdecznie do Pieśniarzy (ul. Szewska 68a we Wrocławiu) na wieczór literacko – muzyczny, na którym wystąpię wspólnie z duetem INNE SŁOWA LIGHT, czyli Miką i Arturem Sczesnymi. Imprezę poprowadzi Piotr Spottek.

TAK ZAPOWIEDZIANO ROZMOWĘ ZE MNĄ W RADIU WROCŁAW KULTURA W CZWARTEK 16 MAJA. 

Godz. 18.00. – Maria Duszka, Piotr Spottek – Za tydzień we wrocławskim klubie Pieśniarze przy Szewskiej przyjadą poeci i bardowie na wieczór literacko – muzyczny. Wystąpi duet Inne Słowa oraz Maria Duszka i Piotr Spottek. Piotr od 1993 roku prowadzi audycję Piotr Spottek- Pod Wielkim Dachem Nieba, w której prezentuje tylko poetyckie piosenki, jest też magistrem-teologiem, autorem pracy pt. „Cnoty teologalne w twórczości polskich bardów: Antoniny Krzysztoń, Marka Tercza i Jana Wołka” oraz pedagogiem i menadżerem kultury. Maria Duszka to poetka, animatorka kultury, absolwentka bibliotekoznawstwa, autorka dziesięciu tomików poetyckich. Ostatnie z nich to wybór wierszy „Wolność chmur” oraz zbiór wierszy i… anegdot pt. „Hanami”.

POPROWADZIŁAM SPOTKANIE Z SIOSTRĄ ELŻBIETANKĄ BARBARĄ RYBUS

TAK OPISAŁ JE DARIUSZ PIEKARCZYK NA PORTALU SIERADZ NASZE MIASTO:

https://sieradz.naszemiasto.pl/niezwykle-spotkanie-z-siostra-barbara-rybus-ktora/ar/c5-9679605

 

Niezwykłe spotkanie z siostrą Barbarą Rybus, która...

W minioną niedzielę (14 kwietnia) w kaplicy kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu miało miejsce spotkanie z siostrą Barbarą Rybus, która przez wiele lat posługiwała na Syberii w Rosji. Inicjatorem spotkania i jednocześnie pomysłodawcą był Piotr Spottek, siostrzeniec zakonnicy. Ksiądz prałat Mirosław Miłek, proboszcz parafii, serdecznie powitał autorkę książki, a także towarzyszącą jej siostrę Katarzynę Pawlak – Przełożoną Prowincji Toruńskiej Sióstr Elżbietanek, która pochodzi… z gminy Zadzim.

Obecni na spotkaniu pytali między innymi o warunki życia na Syberii i stosunek wyznawców prawosławia do katolików. Siostra Barbara podkreślała, że to sprawa indywidualna. Że często spotykała się z wielką życzliwością i chęcią współpracy, nie tylko ze strony zwykłych ludzi, ale też przedstawicieli władz świeckich i prawosławnych. Do dziś ma tam wielu przyjaciół, szczególnie wśród byłych wychowanków i współpracowników, z którymi utrzymuje serdeczne kontakty.

Siostra Barbara Rybus ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w latach 1995 – 2013 była dyrektorką Domu Dziecka w Nowosybirsku. Obecnie pracuje w Kurii Diecezjalnej w Toruniu. W ubiegłym roku w Wydawnictwie Bernardinum ukazała się jej wspomnieniowa książka pt. „Dom świętego Mikołaja na Syberii, w którym zamieszkała Boża Miłość”. W posłowiu do niej ksiądz biskup Wiesław Śmigiel napisał między innymi:

„Autorką i bohaterką tej książki jest siostra Barbara Rybus, odważna, przedsiębiorcza, przebojowa, zatroskana o dzieci i pobożna elżbietanka, która m.in. kupiła autobus, zdobyła prawo jazdy kategorii „D” i tym samym mogła swobodnie podróżować z dziećmi (…) Z kart książki wyłaniają się dzieci mądre, piękne i wrażliwe, ale także niekiedy trudne, ponieważ poranione, pełne lęków i bardzo spragnione rodzinnego ciepła.”

 

WYSTĄPIŁAM W KRAKOWSKIEJ PIWNICY POD BARANAMI I KLUBIE WOLA DUCHACKA

Trzy dni w Krakowie i dwie prezentacje mojej poezji. W piątek 5 kwietnia 2024 r. (dla mnie to z różnych względów bardzo ważna data) wystąpiłam w PIWNICY POD BARANAMI podczas koncertu Paweł Łowicki Band. Wśród gości był m.in. Mistrz ANDRZEJ ZARYCKI, kompozytor cudownych piosenek Ewy Demarczyk i Anny Szałapak.

 

AUTORKĄ POWYŻSZYCH NAGRAŃ  JEST MIKA SZCZESNA

 

Fot. Marek Burski:

      Powyższa fotka z portalu Muzyczne Regiony

A 4 kwietnia w ramach cyklu SABAS Beaty Anny Symołon prezentowałam swoją poezję w Centrum Kultury Podgórza – Klubie Wola Duchacka.

Kieronik Klubu Max Szelęgiewicz nagrał to spotkanie online. Można je obejrzeć tutaj:

https://www.facebook.com/KlubWolaDuchacka/videos/952433192944605?locale=pl_PL

 

Autorką poniższych fotek jest Maria Leżańska

Wśród gości były m.in. Małgorzata Kuchnia, Agnieszka Kuchnia – Wołosiewicz (od lat mieszkająca w Wielkiej Brytanii), Maria Leżańska (poetka i autorka pięknych zdjęć) oraz Karina Krysiak (z domu Forjasz) należąca przed laty do Koła Literackiego „Anima”. 

Dedykacja dla Agnieszki Kuchnia – Wołosiewicz

 

 

Z Agnieszką i jej mamą Małgorzatą

 

BARDZO DZIĘKUJĘ DARIUSZOWI PIEKARCZYKOWI ZA ARTYKUŁ NA ŁAMACH PORTALU „SIERADZ NASZE MIASTO”

 

4 KWIETNIA WYSTĄPIĘ NA WIECZORZE AUTORSKIM W KRAKOWSKIM KLUBIE WOLA DUCHACKA, A 5 KWIETNIA BĘDĘ CZYTAŁA SWOJE NAJLEPSZE WIERSZE W PIWNICY POD BARANAMI :)

Taki jest plan…

4 kwietnia od godz. 18.00 rozpocznie się moje spotkanie autorskie w Centrum Kultury Podgórza – Klub Wola Duchacka. Poprowadzi je Beata Anna Symołon.  

https://www.facebook.com/events/1559899731217427?ref=newsfeed

A 5 kwietnia od godz. 20.00 w krakowskiej Piwnicy pod Baranami wystąpi Paweł Łowicki Band, a ja zaprezentuję moje najlepsze wiersze. Serdecznie zapraszam Kraków i okolice. 🙂 

 

Te piękne fotki mojego tomiku są dziełem Beaty Anny Symołon

Może być zdjęciem przedstawiającym drzewo pestkowe i tekst „MARIA MARIADUSZKA DUSZKA HANAMI”

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „MARIA DUSZK HANAMI”

Może być zdjęciem przedstawiającym kwiat, drzewo pestkowe i tekst „MARIA MARIADUSZKA DUSZKA HANAMI”

Może być zdjęciem przedstawiającym Gelsemium sempervirens, oliwka amerykańska, drzewo pestkowe i tekst „DUSZKA HAI HANAMI AMI”

Może być zdjęciem przedstawiającym drzewo pestkowe, kwiat i tekst „MARIA DUSZKA HANAMI”

MY W TVP 3 ŁÓDŹ

W niedzielny poranek 26 listopada 2023 r. byliśmy gośćmi programu „Budzi się ludzi” w TVP 3 Łódź. Redaktor Piotr Rogósz rozmawiał z nami o moim tomiku „Hanami” i o audycji Pod Wielkim Dachem Nieba.

Pod tym linkiem jesteśmy od 36 do 42 minuty: https://lodz.tvp.pl/74357133/budzi-sie-ludzi-26112023-ii

 A to dwie fotki – screeny z tego programu.

 

OD LAT W PARZĘCZEWIE

W piątek 8 grudnia 2023 w Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie podsumowaliśmy XIX już edycję Ogólnopolskiego Konkursu Poeyckiego „Czarno na białym”. Dziękuję współjurorom: profesorowi Konradowi Tatarowskiemu i Markowi Czuku. Gratuluję serdecznie Magdalenie Cybulskiej z Łodzi, zdobywczyni I nagrody. Magda jest ostatnio notoryczną laureatką wielu konkursów. 🙂 ❤ Wdzięczna jestem Rafałowi Gawinowi za (bezbolesne) poprowadzenie mojego spotkania autorskiego. ❤ Panu wójtowi Ryszardowi Nowakowskiemu dziękuję za kalendarz na 2024 r., a organizatorom: dyrektor Renacie Nolbrzak, Piotrowi Sankowskiemu i Renacie Janiszewskiej za całokształt. 💕

Zamieszczone poniżej zdjęcia pochodzą ze strony Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie

Jurorzy i laureatka I nagrody

Rafał Gawin prowadzi moje spotkanie autorskie.

 

A TAK OPISANO TE IMPREZĘ NA STRONIE FORUM INICJATYW TWÓRCZYCH:
Za nami rozstrzygnięcie kolejnego „CZARNO NA BIAŁYM”.

To już dziewiętnasta edycja! W tym roku nadesłano sto trzydzieści pięć zestawów wierszy.

Jury w składzie Maria Duszka, Marek Czuku i Konrad Tatarowski (przewodniczący) przyznało:

I miejsce oraz nagrodę w wysokości 700 zł – Magdalenie Cybulskiej

II miejsce oraz nagrodę w wysokości 500 zł – Edycie Wysockiej

III miejsce oraz nagrodę w wysokości 300 zł – Milenie Gojny-Zbierowskiej.

Podczas imprezy finałowej w FIT odczytano nagrodzone wiersze. Odbyło się także spotkanie autorskie z Marią Duszką – wieloletnią jurorką i laureatką pierwszej edycji konkursu. Spotkanie poprowadził Rafał Gawin z Domu Literatury w Łodzi. Imprezę zakończył recital Janusza Nastarowicza – gitarzysty i wokalisty folkowo-bluesowego.

Raz jeszcze gratulujemy wszystkim laureatom i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu. Zapraszamy do Forum Inicjatyw Twórczych na następne wydarzenia.

SPOTKAŁAM SIĘ ZE STUDENTAMI SIERADZKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU

Serdecznie dziękuję pani Alicji Antoniewicz za zaproszenie mnie na to spotkanie w bardzo dobrym towarzystwie.

A taką relację zamieszczono na stronie Sieradzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku:

2023-12-06 spotkanie z poetką Marią Duszka

6 grudnia 2023 r. w ramach zajęć Warsztaty Literackie odbyło się spotkanie z poetką panią Marią Duszką.
Pani Maria opowiedziała o swojej pracy twórczej, czytała autorskie wiersze. Przedstawiła ostatni tomik poezji pt. „Hanami”. Hanami to japoński zwyczaj podziwiania urody kwiatów wiśni.
Pokazała też piękne zdjęcia, ponieważ zajmuje się również fotografią.
Bardzo nam było miło gościć panią Marię Duszkę na naszych literackich zajęciach. Już umówiliśmy się na następne spotkanie.

2023-12-06 spotkanie z poetką Marią Duszka