Archive for the ‘IMPREZUJĘ’ Category

Poprowadziłam warsztaty literackie w Centrum Kultury i Sportu w Sępólnie Krajeńskim

Centrum Kultury i Sportu w Sępólnie Krajeńskim ogłosiło konkurs literacki „Nadzieja przez okno”. 19 czerwca 2020 r. odbyło się jego uroczyste podsumowanie. Zostałam poproszona o przeprowadzenie warsztatów literackich dla laureatów konkursu. Nagrodzone wiersze i opowiadania zamieściłam na stronie internetowej Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Wiersze laureatów zaprezentuję też w audycji „Pod wielkim dachem nieba”.

Oto relacja z tego wydarzenia zamieszczona na stronie Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, a poniżej utwory laureatów konkursu.
„Warsztaty literackie stanowiące nagrodę dla laureatów koordynowanego przez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim Konkursu NADZIEJA PRZEZ OKNO są już za nami.
Projekt adresowany był do młodzieży jak i osób dorosłych, które w dowolnej formie literackiej zechciały podzielić się przemyśleniami dotyczącymi trudnego okresu pandemii wirusa COVID-19.
Podczas wydarzenia, 19 czerwca 2020 roku mieliśmy zaszczyt gościć zarówno laureatów Konkursu jak i poetkę, dziennikarkę, animatorkę kultury oraz stypendystkę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Panią Marię Duszkę.
Ze względu na niezwykle wysoki poziom wyróżnionych w Konkursie wierszy oraz opowiadań, wyżej wspomniana założycielka KOŁA LITERACKIEGO,,ANIMA” zdecydowała o publikacji bez wyjątku wszystkich, nagrodzonych prac.
Dzieła autorstwa:
TADEUSZA CHARMUSZKO,
AGNIESZKI KNAPIK,
GRZEGORZA WESOŁOWSKIEGO,
KAROLINY IWICKIEJ,
AGATY WESOŁOWSKIEJ,
ROKSANY REDMAN,
AMELII BORKOWSKIEJ
w ramach wyróżnienia opublikowane zostaną na stronie WIELKOPOLSKIEGO ODDZIAŁU ZWIĄZKU LITERATÓW POLSKICH, oraz ukażą się w audycji internetowego RADIA MUZYCZNA CYGANERIA ,,POD WIELKIM DACHEM NIEBA”, finalnie zamieszczanej na kanale YOU TUBE.
Pozostając pod ogromnym wrażeniem nadesłanych do Konkursu prac, gratulujemy raz jeszcze wszystkim laureatom, życząc wielu spektakularnych sukcesów w literackiej podróży w głąb siebie.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Ewa Quiring-Korczak
Fot. – Jacek Wojtania”

Zajęłam I miejsce w plebiscycie „Dziennika Łódzkiego” i „Ekspresu Ilustrowanego” „Osobowość roku 2019” w kategorii „Kultura”

Organizatorzy planują galę podsumowującą konkurs. Na razie ukazał się dodatek do „Dziennika Łódzkiego” prezentujący laureatów. 

Reprezentowałam Polskę na organizowanym przez Związek Pisarzy Litwy Międzynarodowym Festiwalu „Poezijos pavasaris 2017”

Trzy lata temu reprezentowałam nasz kraj na świetnie zorganizowanym przez Związek Pisarzy Litwy Międzynarodowym Festiwalu „Poezijos pavasaris”. Oprócz spotkań autorskich były też nieoficjalne plenerowe imprezy. Jeden dzień spędziliśmy z uczestnikami festiwalu na literackim pikniku w uroczym Salovartė – na łące, nad rzeką, w pobliżu leśniczówki.

7 lat temu po raz pierwszy zostałam zaproszona na Międzynarodowy Festiwal Poetycki „Maj nad Wilią”

Bardzo to była owocna wyprawa. Poznałam Birute Jonuskaite – obecnie pełniącą funkcję prezesa Związku Pisarzy Litwy. Birute zaczęła przekładać moje wiersze na język litewski, zaprzyjaźniłyśmy się, wydałyśmy mój polsko-litewski tomik. Od tej pory bywam tam prawie co roku, także na festiwalach organizowanych przez stronę litewską. 

Oto fotorelacja z tej mojej pierwszej podróży na Litwę:

https://www.facebook.com/maria.duszka/media_set?set=a.543102782411590&type=3

W listopadzie 2019 r. miałam wieczór autorski w GBP w Kwiatkowicach, dziś znalazłam relację w sieci

Poetyckie wróżby z Marią Duszką

W sobotni andrzejkowy wieczór czytelnicy naszej biblioteki mieli okazję posłuchać pięknych, nostalgicznych wierszy pani Marii Duszki. Poetka drukuje w wielu czasopismach, m.in. w „Przekroju”, wydała 9 tomików poezji, my usłyszeliśmy wiersze z tomu „Wolność chmur”.

Jego wydanie jest dwujęzyczne, w języku polskim i litewskim. Pani Maria jest stałym gościem Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego „Maj nad Wilią”, który odbywa się w Wilnie. Z tej racji poetka przybliżyła słuchaczom najciekawsze miejsca na Litwie związane z polskimi pisarzami, np. J. Słowackim, T. Konwickim, Cz. Miłoszem. Odbyli oni wędrówkę śladami polskich literatów. Były też anegdoty z życia pani Duszki i jej wspomnienia z dzieciństwa zapisane wierszem.

Wieczór należał do udanych, wszyscy uczestnicy miło spędzili czas, słuchając wierszy i zabawnych anegdot.

A oto jeden z wierszy pani Marii Duszki:

„mglisty grudniowy wieczór

Błotnista wiejska droga

Twój pocałunek

– dowód na istnienie Boga”.

Doceniajmy obecność bliskich osób, szczególnie w te grudniowe wieczory. Polecam też do czytania wiersze naszej poetki i innych ulubionych poetów.

 

Źródło: GBP w Wodzieradach

Wieczór autorski w Paczkowie

W piątkowy wieczór 6 marca wystąpiłam na spotkaniu autorskim w Bibliotece Publicznej w małym, klimatycznym, przygranicznym Paczkowie. Dziękuję serdecznie Pani Dyrektor  Halinie Kruszewskiej za zaproszenie. 🙂

W piątek 6 marca zapraszam na spotkanie do Biblioteki Publicznej w Paczkowie

http://www.biblioteka.paczkow.pl/

Mój wieczór autorski w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tucholi – 20.02.2020

Reminiscencje poety i dziennikarza Kazimierza Rinka prowadzącego mój wieczór w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tucholi:

„MIŁOŚĆ OD PIERWSZEGO WEJRZENIA

rozmawialiśmy

o kilka kroków od nas
zatrzymał się mały
może czteroletni chłopiec
w żółto-granatowej kurtce

powiedział patrząc na ciebie
prawie pięćdziesięcioletniego mężczyznę
„chodź tu”

nie przerwaliśmy rozmowy

po chwili chłopiec stanowczo powtórzył:
„chodź tu”

„dlaczego mam do ciebie iść?”
spytałeś

„bo ja mam tylko mamę”

(M. Duszka”, „Wolność chmur”)

*
Maria DUSZKA oprowadziła nas multimedialnie po Wilnie Mickiewicza, Konwickiego i Miłosza, opowiedziała o swoim z wyboru Sieradzu, zaprezentowała wiersze ze swej ostatniej książki „Wolność chmur” i wyznała, że lubi słuchać tego mówią i myślą zwykli ludzie, których uważnie obserwuje. Nie dystansuje się od porównań własnej liryki z Anną Świrszczyńską (zauważył to sam Józef Baran!), zapisuje zdarzenia pretendujące do miana życiowych anegdot, lubi literackie podróże z niewiadomą w podtytule, cieszy się z tłumaczenia własnych wierszy na 15 języków świata i nie popada w irytację, gdy słyszy określenie: poezja kobieca. Do dobrych wierszy niekoniecznie musi być przyklejana etykieta płci – mówi…”

     Dziękuję serdecznie Pani Dyrektor Hannie Szramka za zaproszenie mnie do Tucholi, wszystkim uczestnikom za obecność, Panu Kazimierzowi Rinkowi za poprowadzenie spotkania i dwa tomiki z piękną, pozytywną poezją. A Panu Czesławowi Frydzie za dwa własnoręcznie stworzone techniką pirografii obrazki. Jeden z nich przedstawia makową panienkę z czechosłowackiej dobranocki. 🙂   

A to relacja zamieszczona na stronie tucholskiej książnicy:
https://mbp.tuchola.pl/index.php/706-spotkanie-autorskie-z-maria-duszka-2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zajęłam I miejsce w powiecie sieradzkim i 8 w województwie łódzkim w plebiscycie Osobowość Roku 2019 w kategorii KULTURA

DZIĘKUJĘ SERDECZNIE WSZYSTKIM, KTÓRZY ODDALI

NA MNIE SWOJE GŁOSY. DZIĘKUJĘ PIOTROWI SPOTTKOWI

ZA POMOC W TEJ KAMPANII. 🙂

https://dzienniklodzki.pl/p/kandydaci/1006889

20 lutego zapraszam na mój wieczór autorski do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tucholi. Spotkanie poprowadzi Kazimierz Rink.