Archive for the ‘IMPREZUJĘ’ Category

Mam II nagrodę w XV Mazowieckim Konkursie Literackim w Przasnyszu

Nie mogłam uczestniczyć w uroczystym podsumowaniu konkursu w Przasnyszu, ale bardzo mnie cieszy moja II nagroda. 

Oto dwa artykuły o tej imprezie:

https://plock.gosc.pl/doc/7123473.O-potedze-slowa-w-Przasnyszu

W 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida odbył się finał XV Mazowieckiego Konkursu Literackiego.

Podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej laureatom wręczono nagrody oraz zaprezentowano pokonkursową antologię. W konkursie wzięło udział 23 autorów z różnych stron kraju, którzy nadesłali 63 prace. Ich zadanie polegało na przedstawieniu trzech utworów poetyckich, które zostały ocenione przez jury w dwóch kategoriach: A – obejmującej utwory inspirowane twórczością C. K. Norwida, jak też mówiące o własnym „trudzie tworzenia”, o poszukiwaniu przez autora właściwych form wyrazu i wielkiej o odpowiedzialności za słowo oraz B –  obejmującej utwory poświęcone mniej i bardziej znanym artystom, których twórczość odegrała w życiu autora szczególną rolę i odcisnęła mocne znamię na jego twórczości.

Grand Prix zdobył Tadeusz Knyziak z Warszawy, który tryumfował w obu konkursowych kategoriach. Został uhonorowany specjalną statuetką Młyna Przaśnika, która została przyznana po raz pierwszy. W kategorii A pierwsze miejsce zajęła Anna Piliszewska z Wieliczki, drugie Dariusz Węcławski z Ciechanowa, a trzecie ex aequo Maria Krystyna Dłuska z Ostrołęki i Piotr Zemanek z Bielska Białej. W kategorii B nie przyznano nagrody za pierwsze miejsce. Drugie zajęli ex aequo Dariusz Węcławski z Ciechanowa i Maria Duszka z Sieradza, a trzecie Urszula Krajewska-Szeligowska z Krajewa Białego i Hanna Jadwiga Sobiech z Ostrołęki. Jury przyznało także wiele wyróżnień.

Hasło konkursu „Odpowiednie dać rzeczy słowo”, zostało zaczerpnięte z wiersza Cypriana Kamila Norwida pt. „Ogólniki”.

„Dziś, w świecie »wielomówstwa« i »nowomowy«, z niespotykanym dotąd łatwym dostępem do różnego rodzaju treści i możliwości technicznych ich przekazu, przenikaniem się kultur, odczuwaną powszechnie tendencją do manipulowania słowem, kamuflowania prawdy i nagminnego negowania podstawowych pojęć i znaczeń – zachodzi wyjątkowa konieczność zwrócenia uwagi na odpowiedzialność za używane słowa” – napisała we wstępie do pokonkursowej antologii koordynatorka konkursu Bożenna Beata Parzuchowska. „Tę konieczność dostrzegają liczni ludzie pióra i czują potrzebę podejmowania różnorodnych starań, aby słowom przywracać właściwy sens i rangę. (…) Poprzez słowa kształtujemy nasze poglądy i więzi. Mają one ogromne znaczenie społeczne. Dlatego nadzwyczaj ważną sprawą jest, aby słowa były »odpowiednie« do stanu »rzeczy«, aby były adekwatne do przeżyć wewnętrznych i obrazu postrzeganego świata (…) O różnorodnych aspektach posługiwania się słowem i o tzw. męce tworzenia, mówią polscy literaci w nadesłanych na nasz konkurs utworach” – czytamy.

Troska o słowo i zmaganie się z nim autora przebijają się z konkursowych wierszy. „Mam tę chorobę, co i ty, Norwidzie. / Chcę być kamieniem. Twardym, ślepym głazem. / Pośród bezwstydnych nie myśleć o wstydzie” – pisze w utworze „Nieprzemakalni” zdobywca Grand Prix Tadeusz Knyziak. „Słowa spuszczone ze smyczy języka / skaczą po błocie podwórka (…) Trzeba się sporo natrudzić, by je zebrać, / oczyścić, poskładać w sensowną całość, / kiedy innym nie chce nawet przeczytać” – wtóruje mu Tadeusz Charmuszko z Suwałk. „Ktoś zakręcił mi z weną kurek. / Na złość może, a może na amen” – wyznaje Urszula Lewartowicz z Lublina, „niczym błazen królewski zakładam maski / i zaklinam rzeczywistość krzycząc w milczeniu / będzie dobrze / będzie / zaklęcie pęka jak bańka mydlana / bezsilność strumykami sączy się po policzkach” – zwierza się Maria Dłuska z Ostrołęki.

W licznych utworach odnajdujemy nawiązania do spraw wiary. „Przesiewam codziennie / piasek ludzkiej gadaniny / przez sita sceptycyzmu / Opłukuję go w potoku / zwykłych ludzkich spraw / i Bożego słowa” – czytamy  w wierszu „Złoty samorodek prawdy” autorstwa ks. Huberta Komorowskiego, proboszcza parafii Pawłowo Kościelne, laureata wyróżnienia specjalnego. „U Pana Boga / za biurkiem / siedzi i opisuje / mu ziemię i niebo” –  pisze w wierszu „Agnieszka Osiecka” Maria Duszka z Sieradza, którą również uhonorowano wyróżnieniem specjalnym.

UWAGA!!! PROSTUJĘ : MIAŁAM II NAGODĘ

Wiersze laureatów znalazły się wśród utworów, które podczas spotkania zaprezentowali aktorzy amatorskiego Teatru Trzech Pokoleń. Publiczność usłyszała także wybrane wiersze jurorów oraz C. K. Norwida, W. Szymborskiej, J. Słowackiego, Cz. Miłosza, L. Staffa i J. Tuwima. Spotkanie ubogacił też koncert piosenek jednego z laureatów, Piotra Zemanka.

Konkurs został zorganizowany przez Koło Miłośników Sztuki TARAS oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej. Patronat nad nim objął burmistrz Przasnysza Łukasz Chrostowski. Antologia pokonkursowa została wydana dzięki finansowemu wsparciu miasta.

https://www.infoprzasnysz.com/spotkanie-finalowe-xv-mazowieckiego-konkursu-literackiego-foto/

 

Spotkanie finałowe XV Mazowieckiego Konkursu Literackiego

24 września 2021 roku, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Przasnyszu odbyło się spotkanie finałowe XV Mazowieckiego Konkursu Literackiego pod hasłem „Odpowiednie dać rzeczy słowo”, którego celem było uczczenie 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida. Patronat nad konkursem objął Łukasz Chrostowski – Burmistrz Przasnysza. Organizatorami byli: Koło Miłośników Sztuki TARAS oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.

Przed ogłoszeniem werdyktu aktorzy Teatru Trzech Pokoleń zaprezentowali wyreżyserowany przez Bożennę Parzuchowską montaż poetycki pod tytułem „Odpowiednie dać rzeczy słowo”,  oparty o  fragmenty wierszy laureatów i znanych literatów polskich. Wiersze recytowali: Anna Krawczyk, Krystyna Sawicka, Elżbieta Kaszubowska, Andrzej Czaplicki, Stanisław Czaplicki i Wojciech Ostrowski.

Wyniki:

Grand Prix, zwycięstwo w obu kategoriach: BAZYLI – Tadeusz Knyziak (Warszawa)

W kategorii A (utwory inspirowane twórczością C.K.Norwida, jak też mówiące o własnym „trudzie tworzenia”, o poszukiwaniu przez autora właściwych form wyrazu i wielkiej odpowiedzialności za słowo.)

I miejsce – WSZYSTKIE KOTY HEMINGWAYA – Anna Piliszewska ( Wieliczka)

II miejsce – ŚWISTAK ZAGŁADY – Dariusz Węcławski (Ciechanów)

III miejsce ex aequo :

PANTA REI – Maria Krystyna Dłuska (Ostrołęka)

PEN CLUB – Piotr Zemanek ( Bielsko-Biała)

Wyróżnienia:

 • PRANIE – Urszula Lewartowicz (Lublin), za wiersz „My, poeci z meldunkiem na fejsie”
 • SKOWRONEK – Ewa Jowik (Łazy k.Warszawy), za wiersz „List do C.K.N.”
 • AKWEN – Anna Barbara Czuraj-Struzik (Działdowo), za wiersz „Świat”
 • ORZYC – Tadeusz Kruk (Drążdżewo), za wiersz „Myśli”
 • JUTRZENKA – Lidia Lachowska (Przewodowo Parcele k. Pułtuska), za wiersz „Chodzi o słowo”

Wyróżnienie specjalne:

 • WIDNOKRĄG – Urszula Krajewska-Szeligowska (Krajewo Białe k. Zambrowa), za tautogram pt: ”Niezrozumianemu Norwidowi”
 • ASTE DUZ – Tadeusz Skwarczyński (Zalesie) za opowiadanie pt: „Napisać miłość”
 • ROBIN – Hubert Komorowski ( Pawłowo Kościelne, za zestaw (kat. A i B )

W kategorii B (utwory poświęcone znany i mniej znanym, żyjącym lub nieżyjącym artystom różnych dziedzin, których twórczość odegrała w życiu autora szczególną rolę i odcisnęła mocne znamię na jego twórczości)

I miejsce – nie przyznano

II miejsca ex aequo

ŚWISTAK ZAGŁADY – Dariusz Węcławski (Ciechanów)

MARAI – Maria Duszka (Sieradz), za wiersz „Agnieszka Osiecka”

III miejsca ex aequo

WIDNOKRĄG – Urszula Krajewska-Szeligowska (Krajewo Białe k. Zambrowa)

GRUSZA – Hanna Jadwiga Sobiech (Ostrołęka), za wiersz „Dziedzictwo”

Wyróżnienie:

MAŁA – Ewa Puternicka (Ciechanów), za wiersz „Mentor”

Ponadto jury postanowiło wyróżnić drukiem:

 • WIATRÓWKA – Tadeusz Charmuszko (Suwałki), za wiersze „Słowa”, „Wkręceni w poezję”
 • WIERSZOKLETA – Adam Matulka (Wołomin), za wiersz „Smutno mi, Panie”
 • PUSTELNIK – Wojciech Rychcik (Mława), za wiersz „Pasożyt”
 • PRIMO WERBUM – Wojciech Ostrowski ( Przasnysz), za wiersz „Popiół i diament AD 1944”
 • RYTM ZATOKOWY – Zygmunt Królak (Witolubie), za wiersz „Panie Leopoldzie”

Współorganizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Przasnyszu, Miejski Dom Kultury w Przasnyszu, Oddział Ciechanowski Stowarzyszenia Autorów Polskich.

 

Z Wojciechem Gęsickim i Martą Sosnowską w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim

Ze świetnym bardem Wojciechem Gęsickim i Martą Sosnowską wystąpiłam na imprezie inaugurującej działalność Studia Muzycznego KontraBas – w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.

Festiwal „Wilno w Gdańsku”

W programie festiwalu „Wilno w Gdańsku 2021” znalazło się moje i Birutė Jonuškaitė spotkanie autorskie zatytułowane „U Birute w Wilnie”. Tytuł ten to początek mojego wiersza, który jest reminiscencją z pobytu w Wilnie w 2017 r.  Poniżej kilka fotek z gdańskiego festiwalu i nasza rozmowa zamieszczona na portalu „Obserwator Międzynarodowy”.

Od lewej: Birutė Jonuškaitė, poseł Tadeusz Aziewicz, ja; klęczy Tomasz Snarski.

 

 

 

 

 

Nasze spotkanie autorskie.

 

 

 

 

 

 

Tomasz Snarski, dyrektor artystyczny Festiwalu „Wilno w Gdańsku” rozmawia ze mną i Birutė Jonuškaitė. Nagranie zamieszczone zostało na portalu Obserwator Międzynarodowy. A w nim taki miły mojemu sercu fragment: „Nie jestem w stanie jednorazowo wysłuchać wszystkich poetów, ale zawsze czyjaś twórczość zapada mi w serce. Tak też się stało w przypadku Marii. Czytałam jej mądre, krótkie wiersze i pomyślałam, że jest to ciekawa autorka, że chciałabym lepiej poznać jej twórczość, że chciałabym te wiersze przetłumaczyć. Jak widać, przypadkowe znajomości przeradzają się w kontakty literackie, a nade wszystko, w przyjaźń.” – wspomina prezeska Związku Pisarzy Litwy Birutė Jonuškaitė.”

Między Wilią, Wartą a Motławą [WILNO W GDAŃSKU 2021]

Gala „Osobowość roku 2019 i 2020”

2 września 2021r. w Łodzi odbyła się (trochę opóźniona – z wiadomych powodów) gala, podczas której wręczone zostały statuetki i dyplomy zwycięzcom plebiscytu  „Dziennika Łódzkiego” i „Ekspressu Ilustrowanego „Osobowość roku”. Otrzymałam i ja swój dyplom i statuetkę – jako laureatka I miejsca w kategorii „Kultura” za 2019 r. w powiecie sieradzkim. Jeszcze raz dziękuję serdecznie  Piotrowi Spottkowi i wszystkim osobom, które oddały na mnie swój głos.

 

 

 

 

 

 

 

Poniżej laureatki dwie – Lilla Latus w powiecie zduńskowolskim, ja w sieradzkim.

 

Byłam „Gościem Radziwiłłów” w Antoninie

 

Trzy tygodnie minęły jak sen. Trzy tygodnie w Pałacu w Antoninie w ramach rezydencji literackiej „Goście Radziwiłłów”. Dziękuję serdecznie Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Departamentowi Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, załodze Pałacu Książąt Radziwiłłów w Antoninie z panią Anią Kubiak na czele. Dziękuję też moim miłym koleżankom literatkom: Agnieszce Wiktorowskiej – Chmielewskiej, Reni Adamskiej, Kasi Dworaczyk, Monice Krauze i Joli Sroczyńskiej – Pietz za wspólne wędrówki po leśnych ścieżkach, za długie rozmowy, za „wspólny śmiech i żal”.

❤😍❤

Więcej o programie „Goście Radziwiłłów” pod tym linkiem: 

https://kulturaupodstaw.pl/goscie-radziwillow/

Z góry sfotografowała nas Jolanta Sroczyńska – Pietz.

W Antoninie, fot. Jolanta Sroczyńska - Pietz

 

Autorką poniższej fotki jest Monika Krauze.

Przy kominie w Antoninie, fot. Monika Krauze

Maria Duszka w Antoninie, fot. Piotr Spottek

Pałac Książąt Radziwiłłów w Antoninie, fot. Maria Duszka

Pałac Radziwiłłów w Antoninie, fot. Maria Duszka

 

 

Ja i Birutė Jonuškaitė na Festiwalu „Wilno w Gdańsku” – 5 września o godz. 13.30

W ramach trzydniowego Festiwalu WILNO W GDAŃSKU wystąpię na spotkaniu autorskim

z Birutė Jonuškaite. Zaprezentujemy mój tomik „Wolność chmur / Debesų laisvė”. Nasze spotkanie zatytułowano wersem zaczerpniętym z mojego wiersza: „U Birute w Wilnie”

Link do całego programu festiwalu:

https://przegladbaltycki.pl/wp-content/uploads/2021/08/Wilno-w-Gdansku-2021-CLT-z-programem.pdf

 

 

Rezydencja literacka „Goście Radziwiłłów” w Antoninie

 

Dzięki wspaniałej inicjatywie Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego mogę uprawiać „niepróżnujące próżnowanie” czyli odpoczywać i pracować twórczo w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie.

https://kulturaupodstaw.pl/goscie-radziwillow/

 

 

 

 

Międzywiośnie Poezji w Warszawie 2021 = Poezijos tarpupavasaris Varšuvoje 2021.

Po polsku i po litewsku czytamy wiersze Birute Jonuškaitė. Dziękuję pani Agnieszce Rembiałkowskiej za zaproszenie mnie do udziału w tym projekcie.

Wspomnienia z Litwy

Fotka z panią Jadwigą Podmostko, redaktorką „Kuriera Wileńskiego” w Trokach podczas jednego z Międzynarodowych Festiwali Poetyckich „Maj nad Wilią”. 

Tak sobie czytałam wiersze z tomiku „Galeria świat” 6 lat temu we Wrocławiu U Pieśniarzy

Fragment wieczoru autorskiego U Pieśniarzy przy ul. Szewskiej 68a we Wrocławiu. Zapraszam do obejrzenia…

https://www.facebook.com/Piesniarze/videos/838783972873150