Archive for the ‘IMPREZUJĘ’ Category

Dokładnie 7 lat temu współorganizowałam i prowadziłam kolejną Noc Poezji i Muzyki w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu

Jej gośćmi byli Mirosław Czyżykiewicz, Wojciech Kass i Artur Fryz.

Na prośbę Krzysztofa Lisieckiego z Siewie.tv napisałam mu co u mnie ostatnio słychać

http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/12148-wieci-liryczne-przekazane-pon-noc

Dwa lata temu czytałam wiersze pod orzechem włoskim na podwórzu Edwarda Stachury

Dwa lata temu miałam spotkanie autorskie pod orzechem włoskim na podwórzu przed domem rodzinnym Edwarda Stachury. A na płocie wśród wierszy innych uczestników imprezy zawisł także mój – o pewnej marynarce. Wszystko w ramach organizowanych przez nieocenioną Darię Danutę Lisiecką XVII Ogólnopolskich Spotkań Poetów „Biała lokomotywa” w Łazieńcu.

Gala rozdania nagród Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło” odbędzie się 7 września

Trzy nowe wiersze, wysłałam na konkurs Małopolska Nagroda Poetycka „Źródło”. Otrzymałam wyróżnienie honorowe. Gala rozdania nagród Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło” odbędzie się 7 września br. o godz. 18:00 na Antresoli w Centrum Sztuki Mościce (ul. Traugutta 1, 33-101 Tarnów). Przewidywany czas trwania Gali to 2 godziny. Uroczystość uświetni recital Beaty Paluch, aktorki Narodowego Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Nie mogę być na  Gali, zostałam więc zaproszona do obejrzenia jej zdalnie 7 września na stronie www.csm.tarnow.pl.

 

Właśnie otrzymałam statuetkę i dyplom za zajęcie I miejsca w kategorii KULTURA w plebiscycie „Dziennika Łódzkiego” i „Expressu Ilustrowanego” OSOBOWOŚĆ ROKU 2019

W tym roku z powodu epidemii nie odbyła się uroczysta gala podsumowująca plebiscyt OSOBOWOŚĆ ROKU 2019  (organizatorzy przewidują, że w przyszłym roku odbędzie się gala podwójna, na której spotkają się tegoroczni i przyszłoroczni laureaci). Otrzymałam jednak z redakcji statuetkę i dyplom. Jeszcze raz dziękuję wszystkim głosującym na mnie. 🙂 🙂 🙂 MYŚLĘ, ŻE ZASŁUŻYŁAM SOBIE NA TO WYRÓŻNIENIE WIELOLETNIĄ BEZINTERESOWNĄ PRACĄ NA RZECZ KULTURY NASZEGO REGIONU.

Relacja z Chojnickiej Nocy Poetów na stronie Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich

https://zlpinfo.eu/publikacje/felietony-i-komentarze/chojnicka-noc-poetow-2020.html

ZDOBYŁAM WYRÓŻNIENIE W IV EDYCJI MAŁOPOLSKIEJ NAGRODY POETYCKIEJ „ŹRÓDŁO”

Od kilku lat nie brałam udziału w konkursach poetyckich. Ostatnio wysłałam nowe utwory i oto dzisiaj otrzymałam e-mail o takiej miłej treści: Szanowna Pani, z przyjemnością informuję, że otrzymała Pani Wyróżnienie Honorowe IV edycji Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło”.

nagietek, fot. Maria Duszka

Chojnicka Noc Poetów bardzo medialna – oto artykuł zamieszczony w „Gazecie Pomorskiej”

https://pomorska.pl/chojnicka-noc-poetow-zeszla-tym-razem-do-podziemia/ar/c1-15108544?fbclid=IwAR2uhIkvMJTdNzxMXHv6RahEVT4YNkhReVXZ4BF2MUFGToTlDsUhTV-YgEs

Chojnicka Noc Poetów zeszła tym razem do podziemia

Radosław Osiński

Takiej Nocy Poetów w Chojnicach jeszcze nie było. Nie dość, ze bez głośnych nazwisk aktorów czy bardów, to jeszcze w kameralnym otoczeniu podziemi kościoła gimnazjalnego. A jednak się udało! Przede wszystkim udało się zachować unikalny klimat tych corocznych spotkań. Okazało się bowiem, że to co należy do ich sedna ma nadal sens – w jednym miejscu pod osłoną nocy spotykają się ci, co tworzą poezję i odbiorcy. To nic, że tym razem audytorium zostało okrojone do bezpiecznego minimum.
 
Ciekawych artystycznych wzruszeń nie zabrakło. Podobnie jak w poprzednich latach, swa poezję prezentowali jurorzy tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Jednego Wiersza – o jego werdykcie za chwilę. W tym roku plon poetyckich potyczek oceniali Maria Duszka z Sieradza, , Eligiusz Dymowski – franciszkanin z Krakowa i urodzony w Wilnie Romuald Mieczkowski. Każda z tych postaci to prawdziwa osobowość. Maria Duszka prezentowała krótkie, esencjonalne utwory o sprawach ważnych i ostatecznych – miłości, tęsknocie, przemijaniu. Gość z Krakowa swe inspiracje znajdował w Biblii, ale i w codziennych historiach. A swe wystąpienie zakończył prezentacją wiersza… o kocie który zwie się Kokaina. – W każdym przyzwoitym klasztorze musi być jakiś narkotyk – przekornie skomentował krakowski poeta w sutannie.

Z kolei w prezentacjach Mieczkowskiego słychać było dźwięczny akcent , którym nasiąknął na Litwie, podobnie jak tamtejszą mentalnością. Dzięki temu w swych utworach zaskakiwał celnymi spostrzeżeniami i opisami rzeczywistości.

– Cały czas uczę się Polski, to spotkanie to znakomity pretekst, by poznać wspaniałych ludzi – komentował ze sceny.

Werdykt Ogólnopolskiego Konkursu Jednego Wiersza

Wspomniana trójka autorów miała nie lada zadanie – ocenić 277 wierszy nadesłanych z całego kraju. Zwyciężczynią okazała się Marzenna Lewandowska z Kowala k. Włocławka za wiersz „Srebrny warkocz”. To przejmujący tekst o miłości do matki gasnącej na chorobę Alzheimera. II miejsce zajęła Eugenia Zawidzka z Gorzowa Wielkopolskiego, równorzędnie z Michałem Przyborowskim z Gdańska. Wyróżnienia otrzymali Grzegorz Baczewski z Warszawy, Janusz Pyziński z Dębicy oraz Mirosław Gabryś z Cieszyna.

Przed sobotnim spotkaniem odbywały się ogólnopolskie spotkania poetyckie, organizowane przez Łucję Gocek i Adrianę Połom. W tym gronie rozstrzygnięto też drugi konkurs „O złoty kluczyk”. To trofeum trafiło do reprezentantki Opolszczyzny, Adriany Jarosz. Drugie miejsce zajął Stanisław Raginiak z Grudziądza, trzecie – Marzena Mariola Podkościelna z Krasnegostawu. Wyróżnienia otrzymali: Katarzyna Błaszczuk z Rzeszowa, Tatiana Urban z Mogilna i Piotr Foltyński. Tegoroczna poetycka noc miała swe objawienie – był nim kilkuodcinkowy recital Piotra Bruckiego z Torunia, śpiewającego ciepłym barytonem m.in. wiersze kociewskich poetów. W tej części koncertu wspomogła go Marta Laaser.
Krótki program z recytacjami i muzyką przedstawili też członkowie klubu poetyckiego Opal ze Szczecinka.

 

„To ona dowodziła jury. Maria Duszka z Sieradza.” – napisano na stronie Centrum Kultury Podziemia w Chojnicach

fot. Dariusz Chrobak

 

Autorką poniższej relacji jest Pani Maria Eichler.

Już po Nocy. I po Spotkaniach
Bez nich świat byłby nudny i jednowymiarowy. To oni są solą i pieprzem, pokazują nam inne smaki i zapachy języka. To dzięki nim odkrywamy radość i ból istnienia. Oni swoimi wierszami dają nam nadzieję. Mogliśmy się o tym przekonać podczas tegorocznej – bardzo dziwnej – Nocy Poetów.
1 sierpnia o godz. 19 uczestnicy Ogólnopolskich Spotkań Poetyckich, które co roku towarzyszą Chojnickiej Nocy Poetów, pojawili się w podziemiach kościoła gimnazjalnego. To właśnie tu, a nie w fosie miejskiej, nastąpił finał tegorocznych Spotkań i ogłoszenie werdyktu Ogólnopolskiego Konkursu Jednego Wiersza, który co roku urządza Miejska Biblioteka Publiczna.
Przedsmak
Poetów i jurorów witała Adriana Połom, koordynatorka Spotkań. Przyjechali z różnych stron Polski, ale szybko nawiązali kontakt. Sprzyjały temu nie tylko warsztaty i wspólne zajęcia, ale także prezentacje własnej twórczości i integracyjny piknik na stadionie „Kolejarz”, gdzie przy smacznej rybce z Mylofu i grillowych rarytasach rozwiązywały się języki, a nogi same rwały się do tańca, bo muzyka zachęcała… Nawet discopolowe „Zielone oczy…” nie wywołały tego dnia skandalu, a zostały potraktowane jako łagodna prowokacja. Wszak poeci mają wiele wyrozumiałości…
Miło było posłuchać wierszy i wkraczać do tak różnych światów, że mogło się zakręcić w głowie…Tu łagodne ostrze satyry i fikuśne żarty, tam erotyczne harce, tu wyprawa do Japonii i do starożytnej Grecji, tam głęboka zaduma nad światem i relacjami między ludźmi – to wszystko można było tu znaleźć.
Tylko jeden na wagę złota
Ale w sobotę 1 sierpnia był dzień tylko dla laureatów. Najpierw przewodnicząca jury Maria Duszka z Sieradza w towarzystwie Lidii Polasik z Miejskiej Biblioteki Publicznej obwieściła, kto jest zwycięzcą Ogólnopolskiego Konkursu Jednego Wiersza. Nagroda główna przypadła Marzennie Lewandowskiej z Kowala, za wiersz „Srebrny warkocz”, drugie miejsce zajęli ex aequo Eugenia Zawidzka – Ostrów Wlkp. i Michał Przyborowski – Warszawa. Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymali Grzegorz Baczewski – Warszawa, Janusz Pyziński – Dębica i Mirosław Gabryś – Cieszyn. Tylko ten ostatni, mimo że miał najdalej, przyjechał do Chojnic i osobiście odebrał nagrodę i przeczytał jeden ze swoich wierszy. W tej sytuacji utwory pozostałych laureatów przeczytali ich koledzy po fachu, żeby dać słuchaczom pogląd, za co dostali laury.
– Poziom konkursu nie odbiegał od innych tego typu – powiedziała nam Maria Duszka. – Ale nam, jurorom, spodobały się te same teksty, byliśmy jednomyślni…
Ha, to sztuka nie lada, gdy ma się do „skonsumowania” 277 wierszy! Ale – jak widać – udało się.
Srebrny Kluczyk
Drugi z rozstrzyganych konkursów miał już charakter wewnętrzny i dotyczył uczestników Spotkań. Rywalizowali o Srebrny Kluczyk, co roku przygotowywany przez Henryka Merchela. Wygrała Ada Jarosz, która stwierdziła, że bardzo się cieszy, bo Kluczyk będzie pasował do …jej pierścionka. – To teraz Hrycajka nie będzie sama z nim paradować – śmiała się zwyciężczyni, nawiązując do ubiegłorocznej laureatki Małgorzaty Hrycaj.
Drugie miejsce zajął Stanisław Raginiak, trzecia była Marzena Mariola Podkościelna, trzy wyróżnienia trafiły do Katarzyny Błaszczuk, Tatiany Urban i Piotra Foltyńskiego.
Narkotyk, narkotyk…
Swoje pięć minut mieli na scenie jurorzy. Maria Duszka czytała epigramatyczne wiersze, a ta krótka forma wymaga przecież niesamowitej dyscypliny. O. Eligiusz Dymowski, franciszkanin z Krakowa podkreślił, że spotkanie poetów odbywa się w dziwnym czasie, gdy chcielibyśmy być bliżej siebie, a każe się nam zachować dystans. – Poezja jednak nie ma granic – mówił. – I cieszę się, że jesteśmy tutaj. Poezja, cytując Novalisa, leczy rany serca, które zadaje rozum. Zostańmy więc z poezją, kochajmy sztukę, bądźmy blisko…
Zebranych zelektryzowała wieść, że duchowny kocha…koty, że przygarnął dachowca i nazwał go Kokaina, bo…w porządnym klasztorze jakiś narkotyk się przyda…
Trzeci z jurorów, Romuald Mieczkowski, urodził się w Wilnie i to słychać w jego śpiewnym mówieniu. Ale widać też w tematach podejmowanych przez niego wierszy, gdzie jest i refleksja o tożsamości narodowej i o języku, ale też o prowincji i urokach pogranicza.
Muzycznie wszystkich zachwycił Szymon Brucki (gitara i wokal), którego świetny głos i równie świetny repertuar (wiersze m.in. Małgorzaty Hillar, Jacka Kaczmarskiego i brata wokalisty – Mateusza) zauroczyły słuchaczy. Gdy dołączyła do niego Marta Laaser, zrobiło się jeszcze piękniej. A kolejną porcję dobrych wrażeń dostarczyła grupa Opal ze Szczecinka (nie tylko sami piszą teksty, ale i śpiewają, i grają!).
Tak więc wieczór upłynął bardzo miło. A zakończył się kawą i tortem. No i marzeniem, żeby za rok spotkać się może nie w podziemiach, ale pod chmurką…
Na zdjęciu – już za chwilę przewodnicząca jury Maria Duszka ogłosi werdykt…Obok Adriana Połom.

 

A oto relacja pani Anny Zajkowskiej:

Święto poetów w tym roku inne niż zwykle

Ze względu na szerzącego się koronawirusa, XXVI Chojnicka Noc Poetów nie odbyła się w takiej formie jak zwykle, czyli hucznego święta w Fosie Miejskiej. Zamiast tego zorganizowano kameralne spotkanie podziemiach kościoła gimnazjalnego.

W tym roku, ze względu na pandemię wiele wydarzeń, odbywa się zupełnie innej formie niż zwykle. Nie inaczej było także z Chojnicką Nocą Poetów, która odbywała się od 30 lipca do 2 sierpnia. Po raz pierwszy od 26 lat wydarzenie nie było ogólnodostępne. W Fosie Miejskiej zabrakło strojnej sceny, śpiewających i recytujących aktorów oraz wielu innych mniej lub bardziej znanych poetów.

Wydarzenie, ze względu na rygor sanitarny przeniesione zostało do podziemi kościoła gimnazjalnego i dostępne było tylko dla nielicznych, żeby nie powiedzieć dla samych twórców. To tam rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs Poetycki Jednego Wiersza. W bieżącym roku do organizatorów, czyli pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach wpłynęło aż 277 utworów literackich. Z pośród nich, jury w składzie Maria Duszka, Eligiusz Dymowski oraz Romuald Mieczkowski, wyłonili troje zwycięzców.

Są to: Marzenna Lewandowska z Kowala (I miejsce), Eugenia Zawidzka z Ostrowa Wielkopolskiego (II miejsce), Michał Przyborowski z Warszawy (II miejsce). Wyróżnienia natomiast powędrowały do Grzegorza Baczewskiego z Warszawy, Janusza Pyzińskiego z Dębicy oraz do Mirosława Gabrysia z Cieszyna. Rozstrzygnięto także konkurs o Srebrny Kluczyk. W nich, włącznie z trójką jurorów, wzięło udział 31 osób.

– Wśród tych osób, które biorą udział także udział w warsztatach z poezji, też rozstrzygamy konkurs. W tym roku wygrała Ada Jarosz, która przyjeżdża do Chojnic dosyć często, z Opola. Zdobycie Złotego Kluczyka to było jej marzenie. Zawsze była bliska zwycięstwa, ale dopiero teraz jej się udało. Nie obyło się oczywiście bez łez wzruszenia i radości – opowiada Adrianna Połom, jedna z organizatorek wydarzenia.

Anna Zajkowska

 

A TO RELACJA ZAMIESZCZONA NA STRONIE MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI W CHOJNICACH:
http://bibliotekachojnice.pl/wreczenie-nagrod-laureatom-konkursu-jednego-wiersza/

Wręczenie nagród laureatom konkursu Jednego Wiersza

W sobotę 1 sierpnia 2020 roku nastąpiło podsumowanie XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach. Laureaci otrzymali nagrody podczas biesiady literackiej.

Ogólnopolski Konkurs Poetycki Jednego Wiersza ogłaszany jest od lat w ramach corocznej Chojnickiej Nocy Poetów. W tym roku również został zorganizowany, jednak z uwagi na epidemię koronawirusa inaczej przebiegało ogłoszenie wyników. W sobotę 1 sierpnia nie odbyła się bowiem Chojnicka Noc Poetów w tradycyjnej formie, zorganizowane zostały jedynie Ogólnopolskie Spotkania Poetyckie, które Nocy od lat towarzyszą. W czasie warsztatów poetyckich w podziemiach kościoła gimnazjalnego w Chojnicach nastąpiło podsumowanie konkursu poetyckiego i wręczenie nagród.

Na XXVI Ogólnopolski Konkurs Poetycki Jednego Wiersza napłynęło 277 wierszy zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Utwory oceniało jury w składzie: Maria Duszka – przewodnicząca, o. Eligiusz Dymowski i Romuald Mieczkowski. Jury zgodnie postanowiło przyznać I nagrodę Marzennie Lewandowskiej z Kowala za wiersz „Srebrny warkocz”, opatrzony godłem „Córka”.

Dwie równorzędne II nagrody otrzymali: Eugenia Zawidzka z Ostrowa Wielkopolskiego za wiersz „ …jak bumerang”, opatrzony godłem „ENI” i Michał Przyborowski z Warszawy za wiersz „nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną” opatrzony godłem „czekamnalot”. Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymali: Grzegorz Baczewski z Warszawy za wiersz „Wniebowzięci” opatrzony godłem „Gregorius”, Janusz Pyziński z Dębicy za wiersz „Matka” opatrzony godłem „Nikifor” i Mirosław Gabryś z Cieszyna za wiersz „Uchodźcy z kraju młodości”, opatrzony godłem „Papa Smerf”.

Podczas biesiady literackiej werdykt jury przeczytała przewodnicząca Maria Duszka, a nagrodę obecnemu na podsumowaniu Mirosławowi Gabrysiowi wręczyła zastępca dyrektor MBP Lidia Polasik. Pozostali laureaci na spotkanie nie dotarli. Nagrodzone w konkursie wiersze odczytali uczestnicy warsztatów.

Na zdjęciach: Mirosław Gabryś z Cieszyna, który jako jedyny z laureatów odebrał osobiście nagrodę oraz przewodnicząca jury Maria Duszka (z lewej) i koordynatorka spotkań Adriana Połom.  Fot. Maria EichlerW sobotę 1 sierpnia 2020 roku nastąpiło podsumowanie XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza, or

Poprowadziłam warsztaty literackie w Centrum Kultury i Sportu w Sępólnie Krajeńskim

Centrum Kultury i Sportu w Sępólnie Krajeńskim ogłosiło konkurs literacki „Nadzieja przez okno”. 19 czerwca 2020 r. odbyło się jego uroczyste podsumowanie. Zostałam poproszona o przeprowadzenie warsztatów literackich dla laureatów konkursu. Nagrodzone wiersze i opowiadania zamieściłam na stronie internetowej Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Wiersze laureatów zaprezentuję też w audycji „Pod wielkim dachem nieba”.

Oto relacja z tego wydarzenia zamieszczona na stronie Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, a poniżej utwory laureatów konkursu.
„Warsztaty literackie stanowiące nagrodę dla laureatów koordynowanego przez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim Konkursu NADZIEJA PRZEZ OKNO są już za nami.
Projekt adresowany był do młodzieży jak i osób dorosłych, które w dowolnej formie literackiej zechciały podzielić się przemyśleniami dotyczącymi trudnego okresu pandemii wirusa COVID-19.
Podczas wydarzenia, 19 czerwca 2020 roku mieliśmy zaszczyt gościć zarówno laureatów Konkursu jak i poetkę, dziennikarkę, animatorkę kultury oraz stypendystkę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Panią Marię Duszkę.
Ze względu na niezwykle wysoki poziom wyróżnionych w Konkursie wierszy oraz opowiadań, wyżej wspomniana założycielka KOŁA LITERACKIEGO,,ANIMA” zdecydowała o publikacji bez wyjątku wszystkich, nagrodzonych prac.
Dzieła autorstwa:
TADEUSZA CHARMUSZKO,
AGNIESZKI KNAPIK,
GRZEGORZA WESOŁOWSKIEGO,
KAROLINY IWICKIEJ,
AGATY WESOŁOWSKIEJ,
ROKSANY REDMAN,
AMELII BORKOWSKIEJ
w ramach wyróżnienia opublikowane zostaną na stronie WIELKOPOLSKIEGO ODDZIAŁU ZWIĄZKU LITERATÓW POLSKICH, oraz ukażą się w audycji internetowego RADIA MUZYCZNA CYGANERIA ,,POD WIELKIM DACHEM NIEBA”, finalnie zamieszczanej na kanale YOU TUBE.
Pozostając pod ogromnym wrażeniem nadesłanych do Konkursu prac, gratulujemy raz jeszcze wszystkim laureatom, życząc wielu spektakularnych sukcesów w literackiej podróży w głąb siebie.

Materiały CKiS w Sępólnie Krajeńskim
Tekst – Ewa Quiring-Korczak
Fot. – Jacek Wojtania”