Archive for the ‘IMPREZUJĘ’ Category

Lubię wracać do Russowa – choćby we wspomnieniach

3 lata temu podczas Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej opowiadałam o odwiedzinach Marii Dąbrowskiej w bliskich mojemu sercu stronach – Woli Łobudzkiej i Piorunowie.

Gratuluję laureatom XVI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Czarno na białym” w Parzęczewie

OD POCZĄTKU JESTEM ZWIĄZANA Z TYM KONKURSEM. BYŁAM PIERWSZĄ LAUREATKĄ PIERWSZEJ JEGO EDYCJI, A OD LAT MAM PRZYJEMNOŚĆ BYĆ JEGO JURORKĄ.

Dokładnie 7 lat temu współorganizowałam i prowadziłam kolejną Noc Poezji i Muzyki w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu

Mieliśmy wspaniałych gości: Mirosława Czyżykiewicza, Wojciecha Kassa i Artura Fryza.

Na prośbę Krzysztofa Lisieckiego z Siewie.tv napisałam mu co u mnie ostatnio słychać

http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/12148-wieci-liryczne-przekazane-pon-noc

Dwa lata temu czytałam wiersze pod orzechem włoskim na podwórzu Edwarda Stachury

Dwa lata temu miałam spotkanie autorskie pod orzechem włoskim na podwórzu przed domem rodzinnym Edwarda Stachury. A na płocie wśród wierszy innych uczestników imprezy zawisł także mój – o pewnej marynarce. Wszystko w ramach organizowanych przez nieocenioną Darię Danutę Lisiecką XVII Ogólnopolskich Spotkań Poetów „Biała lokomotywa” w Łazieńcu.

Gala rozdania nagród Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło” odbędzie się 7 września

Trzy nowe wiersze, wysłałam na konkurs Małopolska Nagroda Poetycka „Źródło”. Otrzymałam wyróżnienie honorowe. Gala rozdania nagród Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło” odbędzie się 7 września br. o godz. 18:00 na Antresoli w Centrum Sztuki Mościce (ul. Traugutta 1, 33-101 Tarnów). Przewidywany czas trwania Gali to 2 godziny. Uroczystość uświetni recital Beaty Paluch, aktorki Narodowego Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Nie mogę być na  Gali, zostałam więc zaproszona do obejrzenia jej zdalnie 7 września na stronie www.csm.tarnow.pl.

 

Właśnie otrzymałam statuetkę i dyplom za zajęcie I miejsca w kategorii KULTURA w plebiscycie „Dziennika Łódzkiego” i „Expressu Ilustrowanego” OSOBOWOŚĆ ROKU 2019

W tym roku z powodu epidemii nie odbyła się uroczysta gala podsumowująca plebiscyt OSOBOWOŚĆ ROKU 2019  (organizatorzy przewidują, że w przyszłym roku odbędzie się gala podwójna, na której spotkają się tegoroczni i przyszłoroczni laureaci). Otrzymałam jednak z redakcji statuetkę i dyplom. Jeszcze raz dziękuję wszystkim głosującym na mnie. 🙂 🙂 🙂 MYŚLĘ, ŻE ZASŁUŻYŁAM SOBIE NA TO WYRÓŻNIENIE WIELOLETNIĄ BEZINTERESOWNĄ PRACĄ NA RZECZ KULTURY NASZEGO REGIONU.

Relacja z Chojnickiej Nocy Poetów na stronie Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich

https://zlpinfo.eu/publikacje/felietony-i-komentarze/chojnicka-noc-poetow-2020.html

ZDOBYŁAM WYRÓŻNIENIE W IV EDYCJI MAŁOPOLSKIEJ NAGRODY POETYCKIEJ „ŹRÓDŁO”

Od kilku lat nie brałam udziału w konkursach poetyckich. Ostatnio wysłałam nowe utwory i oto dzisiaj otrzymałam e-mail o takiej miłej treści: Szanowna Pani, z przyjemnością informuję, że otrzymała Pani Wyróżnienie Honorowe IV edycji Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło”.

nagietek, fot. Maria Duszka

Chojnicka Noc Poetów bardzo medialna – oto artykuł zamieszczony w „Gazecie Pomorskiej”

https://pomorska.pl/chojnicka-noc-poetow-zeszla-tym-razem-do-podziemia/ar/c1-15108544?fbclid=IwAR2uhIkvMJTdNzxMXHv6RahEVT4YNkhReVXZ4BF2MUFGToTlDsUhTV-YgEs

Chojnicka Noc Poetów zeszła tym razem do podziemia

Radosław Osiński

Takiej Nocy Poetów w Chojnicach jeszcze nie było. Nie dość, ze bez głośnych nazwisk aktorów czy bardów, to jeszcze w kameralnym otoczeniu podziemi kościoła gimnazjalnego. A jednak się udało! Przede wszystkim udało się zachować unikalny klimat tych corocznych spotkań. Okazało się bowiem, że to co należy do ich sedna ma nadal sens – w jednym miejscu pod osłoną nocy spotykają się ci, co tworzą poezję i odbiorcy. To nic, że tym razem audytorium zostało okrojone do bezpiecznego minimum.
 
Ciekawych artystycznych wzruszeń nie zabrakło. Podobnie jak w poprzednich latach, swa poezję prezentowali jurorzy tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Jednego Wiersza – o jego werdykcie za chwilę. W tym roku plon poetyckich potyczek oceniali Maria Duszka z Sieradza, , Eligiusz Dymowski – franciszkanin z Krakowa i urodzony w Wilnie Romuald Mieczkowski. Każda z tych postaci to prawdziwa osobowość. Maria Duszka prezentowała krótkie, esencjonalne utwory o sprawach ważnych i ostatecznych – miłości, tęsknocie, przemijaniu. Gość z Krakowa swe inspiracje znajdował w Biblii, ale i w codziennych historiach. A swe wystąpienie zakończył prezentacją wiersza… o kocie który zwie się Kokaina. – W każdym przyzwoitym klasztorze musi być jakiś narkotyk – przekornie skomentował krakowski poeta w sutannie.

Z kolei w prezentacjach Mieczkowskiego słychać było dźwięczny akcent , którym nasiąknął na Litwie, podobnie jak tamtejszą mentalnością. Dzięki temu w swych utworach zaskakiwał celnymi spostrzeżeniami i opisami rzeczywistości.

– Cały czas uczę się Polski, to spotkanie to znakomity pretekst, by poznać wspaniałych ludzi – komentował ze sceny.

Werdykt Ogólnopolskiego Konkursu Jednego Wiersza

Wspomniana trójka autorów miała nie lada zadanie – ocenić 277 wierszy nadesłanych z całego kraju. Zwyciężczynią okazała się Marzenna Lewandowska z Kowala k. Włocławka za wiersz „Srebrny warkocz”. To przejmujący tekst o miłości do matki gasnącej na chorobę Alzheimera. II miejsce zajęła Eugenia Zawidzka z Gorzowa Wielkopolskiego, równorzędnie z Michałem Przyborowskim z Gdańska. Wyróżnienia otrzymali Grzegorz Baczewski z Warszawy, Janusz Pyziński z Dębicy oraz Mirosław Gabryś z Cieszyna.

Przed sobotnim spotkaniem odbywały się ogólnopolskie spotkania poetyckie, organizowane przez Łucję Gocek i Adrianę Połom. W tym gronie rozstrzygnięto też drugi konkurs „O złoty kluczyk”. To trofeum trafiło do reprezentantki Opolszczyzny, Adriany Jarosz. Drugie miejsce zajął Stanisław Raginiak z Grudziądza, trzecie – Marzena Mariola Podkościelna z Krasnegostawu. Wyróżnienia otrzymali: Katarzyna Błaszczuk z Rzeszowa, Tatiana Urban z Mogilna i Piotr Foltyński. Tegoroczna poetycka noc miała swe objawienie – był nim kilkuodcinkowy recital Piotra Bruckiego z Torunia, śpiewającego ciepłym barytonem m.in. wiersze kociewskich poetów. W tej części koncertu wspomogła go Marta Laaser.
Krótki program z recytacjami i muzyką przedstawili też członkowie klubu poetyckiego Opal ze Szczecinka.