Archive for the ‘IMPREZUJĘ’ Category

Będę „Gościem Radziwiłłów” – już po raz drugi :)

https://kulturaupodstaw.pl/72897-2/

 

Goście Radziwiłłów: zapraszamy do zapoznania się z wynikami tegorocznego naboru!

 

 

22 czerwca w Departamencie Kultury UMWW odbyło się posiedzenie komisji oceniającej wnioski, które wpłynęły w związku z ogłoszonym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego programem pt. „Goście Radziwiłłów”, skierowanym do osób aktywnych w dziedzinie literatury. 

Dyrektor Departamentu Kultury – przy udziale przedstawicieli Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, środowiska wielkopolskich bibliotekarzy oraz środowiska literaturoznawców – zaproponował do udziału w programie 13 osób, które w najwyższym stopniu spełniły kryteria naboru.

Do swojego pałacu w Antoninie, Radziwiłłowie zapraszają:

 

w terminie od 1 do 30 lipca:

– Marię Duszkę – autorkę dwujęzycznego polsko-litewskiego zbioru wierszy „Wolność chmur/Dabesu Iaisve”. Podczas swojego pobytu w ramach Programu „Goście Radziwiłłów” zamierza pracować nad esejami biograficznymi, opowiadającymi o artystach związanych z Wielkopolską.

– Monikę Krauze – autorkę powieści, między innymi cyklu o przygodach braci Bazanków. W ramach pobytu napisze zbiór felietonów, które złożą się na beletryzowaną biografię Zbigniewa Górnego.

(…)

 

Otrzymałam II nagrodę w XV Mazowieckim Konkursie Literackim

 

Konkurs „Odpowiednie dać rzeczy słowo” zorganizowano w Przasnyszu w 2021 r. Jury doceniło mój wiersz o Agnieszce Osieckiej. A teraz dotarł do mnie dyplom i antologia zawierająca nagrodzone utwory. 

 

 

Mój wieczór autorski w toruńskiej Galerii Sztuki i Miejscu Spotkań Ślimak

To spotkanie planowałyśmy z Anetą Dotką od marca 2020 r. Wreszcie się udało! 🙂 Aneto, serdecznie dziękuję za zaproszenie do tego klimatycznego miejsca. A gościom przybyłym z Poznania, Leszna, Ciechocinka i okolic Płocka za miłe współbycie. 🙂

Gospodyni Ślimaczka, Aneta Dotka tak opisała nasze spotkanie:

Spotkanie Poetyckie z Marią Duszką to świadectwo odziaływania Poezji poprzez Słowa, ale i przestrzeni , pełnej znaczeń i ważnych sensów, pomiędzy nimi. Twórczość Poetki, osadzona w empirycznym osobistym doświadczeniu, kreuje egzystencjalny świat uniwersalizmu. Ważny Wieczór „ślimaczkowy” to również rozmowy o „dziwieniu” się Słów, o procesie tworzenia, o współistnieniu w poezji „Tu i Teraz” oraz wzajemne bycie w szacunku poznawczym. „Ślimaczek” bardzo dziękuje za Obecność wszystkim przybyłym. Magia ukazująca się w prostocie, ale i bogactwie doznań, nie tylko poetyckich.

https://www.facebook.com/slimak.galeria/videos/809459213357674

A  po powrocie do domu odczytałam przemiły email od Sławki Sobkowskiej – Marczyńskiej obecnej na moim toruńskim spotkaniu:

„Marylko, nieraz zaglądałam do tomiku „Freienwill”, czytając wiersze od początku do końca lub tylko te najbardziej ulubione. Znam je bardzo dobrze. Ale po wieczorze w Toruniu nabrały one dla mnie innego wymiaru. Stały się jeszcze bardziej (ba, ze wszech miar!) osobiste. 

W moim odbiorze wyłania się teraz obraz dziewczynki, która zgubiła się w zbożu i które to zgubienie/zagubienie było pierwsze, a więc nie ostatnie i… chciałoby się ją przytulić… A potem niełatwy okres dojrzewania, drastycznie uświadamiający ból egzystencji. I jeszcze perfekcyjna diagnoza lekarza co do niezwykłej wrażliwości kobiety, która kiedyś, jako dziecko, zgubiła się w zbożu.

Przepraszam, że pozwalam sobie na te refleksje, ale to przez wiersz o dziewczynce w zbożu – on jest taki słodki…

Chciałoby się, żeby ta dziewczynka nie musiała doświadczać już więcej żadnych zgubień.  

Marylko, niech Cię otacza życzliwość, dobro, miłość!”

Minęło 20 lat działalności Koła Literackiego „Anima”. Za nami tysiące rozmów, emaili, mnóstwo spotkań, imprez i festiwali literackich, wspólnych podróży, wiele opublikowanych wierszy w książkach i czasopismach – w kraju i zagranicą. Dziękuję serdecznie Danusi Bartosz, prezes poznańskiej Fundacji „Jak podanie ręki” za to, że dostrzega moją pracę i że wystąpiła o odznaczenie mnie. Jestem wdzięczna panu Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotrowi Glińskiemu za przyznaną mi Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a panu Prezydentowi Sieradza Pawłowi Osiewale za wręczenie mi jej. Dziękuję też panu Staroście Powiatu Sieradzkiego Mariuszowi Bądziorowi za objęcie patronatem naszej uroczystości oraz ufundowanie i wręczenie upominków dla członków naszego koła. Serdeczne podziękowania dla Wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Sieradzkiego Sylwii Dęgi – Frątczak. A także dla dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej Małgosi Jurkowskiej za współorganizację imprezy jubileuszowej. Drogie Animki, bez Was nic bym nie zdziałała. Dzięki serdeczne za te 20 wspólnych lat. Trzymajmy się!

Zapraszam na mój wieczór autorski do Torunia

 

https://cojestgrane.pl/polska/kujawsko-pomorskie/torun/wydarzenie/5f19/spotkanie-poetyckie-z-maria-duszka/jest

Ja w Powiatowych Spotkaniach Kulturalnych – Przeglądzie Twórczości Artystycznej Mieszkańców Powiatu Poddębickiego

Od 35 lat mieszkam w Sieradzu, ale moje serce pozostało w Małyniu. Dlatego jest mi bardzo miło, że 10 grudnia zostałam zaproszona do udziału w Powiatowych Spotkaniach Kulturalnych – Przeglądzie Twórczości Artystycznej Mieszkańców Powiatu Poddębickiego – online. Czytam swoje wiersze między 53 a 59 minutą tego spotkania. Zapraszam do posłuchania. 🙂

18 grudnia wystąpiłam na Świątecznej Scenie Zaułek w Centrum Kultury w Łomiankach

Świąteczna Scena Zaułek, a w niej opowieści wigilijne kilku wspaniałych osobowości: Magdalena Krakowska (Żuk) przez lata związana m.in. z kabaretem Pod Egidą, której na gitarze akompaniował mąż Krzysztof Krakowski; Stanisław Klawe – bard również od lat związany z kabaretem Pod Egidą. W Zaułku przy wigilijnym mikrofonie zagościli również: Maria Duszka – poetka i dziennikarka oraz Marta Sosnowska – pedagog i wokalistka. Gospodarzył jak zwykle Wojtek Gęsicki wraz z dr Rafałem Grząką – wirtuozem akordeonu.

 

Wieczór muzyczno – poetycki w Soleckim Centrum Kultury

Z Martą Sosnowską i Wojtkiem Gęsickim wystąpiłam na wieczorze poetycko – muzycznym w Solcu Kujawskim. Miłe wierszowane podziękowanie za nasz występ otrzymaliśmy od Magdaleny Borkowskiej.

 

XVII Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Czarno na białym” w Parzęczewie

https://www.foruminicjatyw.pl/

Od wielu lat juroruję w tym konkursie – wspólnie z profesorem Konradem Tatarowskim (przewodniczący) i Markiem Czuku. W sobotę 6 listopada odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie XVII – Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Czarno na białym” w Parzęczewie. Tym razem jednym z punktów imprezy była interesująca rozmowa dyrektor Renaty Nolbrzak z bohaterem książki: „Konrad W. Tatarowski naukowiec, dziennikarz poeta : portret wielokrotny”. A potem koncert świetnego zespołu „Quinteto el tango”.

Ładnie piszą o mnie na stronie Kuratorium Oświaty w Poznaniu i w „Życiu Kalisza”

 

https://zyciekalisza.pl/artykul/coz-za-gosc-w-rychnowskiej/1236770?fbclid=IwAR36GZJaduTfppIXjns-0vfhw2_4Kp3dn7Duyey2umsWYG5XwdDNNi-_5kQ

 

Cóż za gość w rychnowskiej szkole!

  • Fotka nr 1 z 14
  •  
  • Fotka nr 3 z 14
  • Fotka nr 4 z 14
 
Portal zyciekalisza.pl01/11/2021 07:01

28 października br. w Szkole Podstawowej im. Polski Niepodległej w Rychnowie gościła Maria Duszka, poetka, dziennikarka, animatorka kultury, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012). Do tej pory wydała dziewięć tomików poezji, a jej wiersze zostały przełożone na kilkanaście języków obcych. Jednym z bardziej znanych jest tomik „Wolność chmur / Debesųlaisvė”, w którym są wiersze w przekładzie Birutė Jonuškaitė. Poetka należy do Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Jest pomysłodawczynią i współorganizatorką czterech pierwszych edycji sieradzkich Nocy Poezji i Muzyki oraz Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Mój list do świata”.

 

    – Poetka podczas spotkania prezentowała uczniom swoje wiersze, których tematyka była punktem wyjścia do rozważań o najważniejszych rzeczach w naszym życiu: o miłości, o polskości, o współczesnym pojmowaniu patriotyzmu. Podkreślała, że ów patriotyzm to przede wszystkim szacunek do drugiego człowieka, uczciwość i dbanie o środowisko naturalne.

 

    Poetka przeczytała kilka anegdot, które powstają inspirowane obserwacją ludzi i tego, co dzieje się dookoła nas. Anegdoty Marii Duszki to humorystyczne historie, które śmieszą, ale i zmuszają do głębszej refleksji. Zebrani wysłuchali także piosenek z płyty Remiego Juśkiewicza „Może pojutrze”. Płyta została nagrana w Londynie w 2020 roku. Na płycie są piosenki do słów M. Duszki, m.in. „Kamienieję”. Poetka pokazała także uczniom zdjęcia Wilna i okolic, które zrobiła podczas Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego „Maj nad Wilią” – mówi Jakub Pokojowczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Polski Niepodległej w Rychnowie.  

    Obecność poetki było też okazją by nadać znaczącą rangę uroczystości podsumowania konkursu literackiego „Mieszkanie dla zwierzaka”. Konkurs zorganizowano w porozumieniu z Wielkopolskim Oddziałem Związku Literatów Polskich z okazji 90. urodzin Lecha Konopińskiego, wybitnego poety i autora utworów dla dzieci, a także autora słów do największych przebojów Anny Jantar. 

    Laureatami konkursu zostali: Zofia SzafrańskaPaweł StojeckiEwa Kowalska i Witold Fułek. Konkurs przygotował i przeprowadził Tomasz Zdanowicz.

    Na zakończenie spotkania poetce podarowano tomiki poetyckie Wydawnictwa Autorskiego Magdaleny Kapuścińskiej. W tych antologiach znajdują się także wiersze J. Pokojowczyka. Uczniom spotkania pozostaną wspomnienia ze spotkania, wspólna fotografia z M. Duszką i jej wpis w księdze pamiątkowej szkoły.

(grz)