XVIII OKP W PARZĘCZEWIE

To już historia… 20 lat temu zostałam laureatką pierwszej nagrody pierwszej edycji Konkursu Poetyckiego „Czarno na białym” w Parzęczewie. Pamiętam, że po raz pierwszy zadzwoniłam do dyrektor Renata Nolbrzak (Reniu, pozdrawiam 😍) z automatu telefonicznego na którymś z pięter sieradzkiego szpitala, aby uzgodnić szczegóły dotyczące uroczystości wręczenia nagród. W tym roku odbyła się już XVIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Czarno na białym”. A ja po raz szesnasty lub siedemnasty (tu pamięć mnie lekko zawodzi) wspólnie z profesorem Konradem Tatarowskim (przewodniczącym) i Markiem Czuku oceniałam wiersze jako członkini jury. Bardzo lubię wracać do roku do Parzęczewa. 😍

A to krótka relacja ze strony Forum Inicjatyw Twórczych:
   Piotr Zemanek z Bielska-Białej został zwycięzcą XVIII edycji konkursu poetyckiego „Czarno na Białym” (to drugie zwycięstwo tego Autora w naszym konkursie – poprzednie miało miejsce 14 lat temu!). 25 listopada odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia konkursu – był laureat I miejsca, jury w niezmiennym od lat składzie: Konrad W. Tatarowski, Maria Duszka, Marek Czuku, przedstawiciele współorganizatora – Domu Literatury w Łodzi i niezawodna parzęczewska publiczność🙂

https://www.foruminicjatyw.pl/galeria-2022-rok/ng/rok-2022/xviii-okp-czarno-na-bialym-25-listopada-2022?fbclid=IwAR013tZTmS8nWKfQzktvZyph1mo5prVYhDv3qFsECiOxD3r1YNsKaHLUwbI

Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją i w budynku

SPOTKANIE AUTORSKIE W ZESPOLE SZKÓŁ EKONOMICZNYCH W KALISZU

Kolejne sympatyczne spotkanie autorskie w Kaliszu. Tym razem w duecie z Jakubem Pokojowczykiem w Zespole Szkół Ekonomicznych. Przy okazji okazało się, że oboje jesteśmy absolwentami Liceów Ekonomicznych. Ja – łaskiego, a Kuba – kaliskiego. Dziękuję serdecznie za zaproszenie i obecność pani Dyrektor Agnieszce Korotczuk, gronu pedagogicznemu i uczniom. Tak licznego audytorium chyba jeszcze nigdy na spotkaniu autorskim nie miałam. Myślę, że daliśmy radę. 🙂

Na stronie Zespołu Szkół Ekonomicznych napisano:

https://zse.kalisz.pl/aktualnosci-rok-20222023/siegajmy-po-poezje-bo-warto.html?fbclid=IwAR0XZY3zVdXtRMRJb0HhbIVLkbTYFoTfQEHmVQo_SfROpRiil2-SCQUL8sQ

 

 

 

SIĘGAJMY PO POEZJĘ, BO WARTO!

 

15 listopada 2022r. w naszej szkole odbyło się spotkanie literackie z Marią Duszką oraz Jakubem Pokojowczykiem, w którym uczestniczyli uczniowie z klas: 1A, 1G, 4A oraz 3A, nauczyciele oraz Pani Agnieszka Korotczuk – Dyrektor Szkoły.

Maria Duszka jest poetką, autorką dziewięciu tomików poezji, nagradzaną za osiągnięcia twórcze między innymi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który przyznał poetce Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jest założycielką i opiekunką Koła Literackiego „Anima”, które działa w Sieradzu, a skupia poetów z różnych stron Polski. Jej wiersze były tłumaczone na wiele języków oraz publikowane w prasie zagranicznej. Od 2017 roku prezentuje utwory współczesnych poetów w cyklu „Cztery ściany wiersza” w audycji „Pod wielkim dachem nieba” emitowanej w polonijnym Radiu Islanders (w Wielkiej Brytanii).

Jakub Pokojowczyk jest natomiast autorem dwóch tomików poezji: „Tik-tak” (2015r.) oraz „Znikąd” (2022r.), członkiem Koła Literackiego „Anima”, a jego wiersze były tłumaczone na język angielski i hiszpański. Wiersze Jakuba Pokojowczyka ukazywały się także w wielu antologiach. Na co dzień jest nauczycielem języka polskiego i pracuje w naszej szkole.

Podczas spotkania poeci prezentowali swoją twórczość, a także opowiadali o tym, co stanowi dla nich inspirację oraz co na co dzień czytają. Tematyka wierszy była różnorodna, a każdy z odczytanych utworów był na swój sposób oryginalny. W tym listopadowym czasie zadumy i refleksji warto było uczestniczyć w tym spotkaniu, by oderwać się od codzienności i posłuchać żywego słowa oraz zobaczyć świat innymi oczami: oczami poetów. Była to wyjątkowa lekcja języka polskiego. Poeci podarowali szkole swoje książki, które trafią do biblioteki, natomiast Pani Dyrektor podziękowała gościom za spotkanie. Sięgajmy po poezję, bo warto!

MAŁA WIELKA TRZCINICA

Wszędzie rodzą się ludzie obdarzeni talentami artystycznymi. I wszędzie są wdzięczni odbiorcy kultury. Przekonałam się o tym po raz kolejny. Tym razem jako gość Festiwalu „Otwarta furtka” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Wsi Trzcinica „Przyszłość”. Trzcinica to wieś gminna w powiecie kępińskim. Wieś, a ile się tam dzieje! Miło mi było poznać prawie całe Kępińskie Koło Literatów, artystów malujących i śpiewających. To były piękne (trzy) dni. Dziękuję serdecznie za zaproszenie Reniu, Siłaczko Renata Adamska-Garbowska.

🥰🌷🌹🥀🪷🌺

W KRAKOWIE Z PIOTREM S.

W czwartkowe popołudnie 4 sierpnia wystąpiliśmy z Piotrem Spottkiem w krakowskim Pałacu Sztuki na Pierwszym Salonie Literacko – Muzycznym. Spotkanie uświetnił koncert Magdaleny Wachowskiej i Iwony Sukienik, młodych utalentowanych artystek z Wrocławia. Dziękujemy serdecznie Bożenie Boba – Dyga i Fundacji Art Forum za zaproszenie nas i organizację spotkania, a licznie przybyłej krakowskiej publiczności za obecność. Dziękujemy między innymi Basi Stępniak – Wilk, profesorowi Waldemarowi Hładkiemu, Markowi Burskiemu, Krzysztofowi Sołtysińskiemu, Pawłowi Orkiszowi i Radosławowi Partyce (który przyjechał specjalnie z Myślenic).

W drodze do Pałacu Sztuki weszliśmy na chwilkę do Piwnicy pod Baranami. Ja byłam tam po raz pierwszy, Piotr po raz nie wiem który (bywał tam regularnie przez 8 lat – liceum i studiów). I taką oto fotkę mi zrobił.

Maria Duszka w Piwnicy pod Baranami, fot. Piotr Spottek

Autorem poniżej zamieszczonych zdjęć z Pierwszego Salonu Literacko – Muzycznego jest Vladimir Milanov. 

 

Pierwszy Salon Literacko-Muzyczny 2022

„Goście Radziwiłłów 2022” w Antoninie i „Wędrujący ogród wyobraźni” w Krotoszynie

https://krotoszyn.naszemiasto.pl/spotkanie-z-poezja-w-nova-kinowa-zdjecia/ar/c13-8907285

Maria Duszka, fot. Marcin Szyndrowski

 

 

Maria Duszka w Krotoszynie, fot. Kalina Izabela Zioła
Maria Duszka, fot. Kalina Izabela Zioła

Spotkanie z poezją w Nova Kinowa

Marcin Szyndrowski

W czwartek, 7 lipca o godz. 17.00 w sali Nova Kinowa Krotoszyńskie Kino ‚Przedwiośnie’ odbyło się niecodzienne spotkanie z poezją i muzyką.

Gośćmi Krotoszyński Ośrodek Kultury było państwo Alina i Krzysztof Galasowie, którzy przyjechali do Krotoszyna ze swoim projektem pn. „Wędrowny ogród wyobraźni”. Ideą są cykliczne spotkania z ludźmi kultury i sztuki. Tym razem w ogrodzie wyobraźni towarzyszyła Państwu Galasom poetka – Maria Duszka.

Wszystkie miejsca w nowej salce przy kinie Przedwiośnie zapełniły się bardzo szybko, co przy tego typu spotkaniach nie zdarza się nader często. Godzinne spotkanie otworzył Paweł Władysław Płócienniczak. Następnie zebrana publiczność mogła poznać bliżej twórczość Marii Duszki, która czytała kolejno swoje najnowsze wiersze (w tym również te jeszcze nigdzie niepublikowane) oraz anegdoty wzbudzając żywe reakcje publiczności.

Pochodząca z Sieradza poetka, dawniej dziennikarka i bibliotekarka w swoich wierszach porusza wiele tematów. Dominują jednak proste formy, bez zbędnej metaforyki czy udziwnień. To powoduje, że wiersze są proste w odbiorze i trafiają do słuchacza dość czytelnie. Dużo w nich motywów miłości, relacji międzyludzkich oraz przemijania. To wszystko zaklęte w bardziej radosnych, niż smutnych słowach powoduje, że chce się słuchać ich więcej. Celne są również puenty, które kończą większość wierszy. Na spotkaniu dominowały wiersze z tomu „Wolność chmur”, który zebrani odbiorcy przyjęli bardzo ciepło.

Więcej o Marii Duszka znajdziesz tutaj:

▶️ http://maria.duszka.pl/

Pomiędzy wierszami i rozmową z poetką publiczność mogła wysłuchać poezji śpiewanej w wykonaniu duetu „Sobie przeznaczeni”, czyli wspomnianego wcześniej małżeństwa Aliny i Krzysztofa Galasów. Kolejno wybrzmiewały utwory: „Kapelusz Panama” i „Trafić do twoich rąk” (do tekstów Jarosława Jędraszczyka), „Niech będą jaśminy” i „Miasteczno N” (do tekstów śp. Andrzeja Bartyńskiego), „Ballada o nocy czerwcowej” i „Urojona kantyna” (do tekstów K. I. Gałczyńskiego) oraz utwory do tekstów pani Aliny: „Peron”, „Myślałam”, „Wszystkie wiersze” i tekstu pana Krzysztofa „Modlitwa o błękit”. Muzyka do wszystkich utworów to autorska wizja Krzysztofa Galasa, który – bo trzeba to dodać – jest niewidomy. Jego niesamowita wrażliwość udowodniła jednak, że i bez wzroku widzi często znacznie więcej niż niejeden z nas. Na uwagę zasługują w szczególności autorskie piosenki, w których sporo egzystencjalnych wycieczek w różne strony. W większości proste i subtelne słowa bardzo pięknie komponowały się z dźwiękami gitary klasycznej i powodowały, że publiczność zatapiała się w słowach na dłużej.

Więcej o Alinie i Krzysztofie Galasach znajdziesz tutaj:

▶️ http://krzysztofgalas.pl/

Na koniec spotkania na wszystkich czekała kawa oraz ciasto serwowane przez samą dyrektor Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury – Joanna Jarocka, którą wspomagała Anna Aleksandra Szyndrowska z Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie. Była okazja na dłuższe rozmowy z zaproszonymi gośćmi i wspólną integrację. Spotkanie bardzo udane i z pewnością nie ostatnie tego typu w tym miejscu.

PAŁACOWE ŻYCIE PO RAZ DRUGI. :)

https://www.umww.pl/palac-w-antoninie-kolejny-raz-gosci-tworcow-literatury?fbclid=IwAR3V_8SwNvAAzjj1E22_vKhRoCvk4MqNacLomGm1ius0VEt4u1tDiPoUfug

Pałac w Antoninie kolejny raz gości twórców literatury

Już po raz trzeci Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie – Dom Pracy Twórczej stał się miejscem pobytu uczestników programu „Goście Radziwiłłów”. Twórcy literatury i tłumacze będą przebywać w Antoninie w ramach trzech miesięcznych pobytów – lipcowego, sierpniowego i październikowego.

Program „Goście Radziwiłłów” to autorski program Samorządu Województwa Wielkopolskiego, funkcjonujący od roku 2020. Służy wsparciu osób aktywnych w dziedzinie literatury, które mogą twórczo pracować nad autorskimi utworami w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie.

– Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Pałac w Antoninie wielokrotnie witał w swoich progach artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki. Sam gospodarz – książę Antoni Radziwiłł – rysował i grał na wiolonczeli. Był też koneserem sztuki. Poznał się między innymi na wybitnym talencie Fryderyka Chopina. Kompozytor był dwa razy gościem antonińskiego pałacu – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Celem Programu „Goście Radziwiłłów” jest wsparcie tych osób – twórców i tłumaczy literatury. Utwory, które powstaną, lub zostaną przetłumaczone, muszą się mieścić w zakresie szeroko pojętej fikcji literackiej. Mogą to być powieści, opowiadania, eseje, felietony, sztuki teatralne, zbiory poezji, literatura dziecięca i młodzieżowa.

– Mamy przekonanie, że wnętrza pałacu, w którym kwitło życie towarzyskie i artystyczne XIX-wiecznej Wielkopolski, staną się dla jego tegorocznych gości dodatkową inspiracją – dodaje Marszałek.

W roku 2022 zostały przewidziane zostały trzy pobyty dla trzynastu osób.

W terminie od 1 do 30 lipca w pałacu będą pracować:

 • Maria Duszka – autorka dwujęzycznego polsko-litewskiego zbioru wierszy „Wolność chmur/Dabesu Iaisve”. Podczas swojego pobytu w ramach Programu „Goście Radziwiłłów” zamierza pracować nad esejami biograficznymi, opowiadającymi o artystach związanych z Wielkopolską. (…)

 • Na początek jednak moja ulubiona fotka z ubiegłorocznej rezydencji w Antoninie, a tutaj konkretnie z wycieczki do Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Koleżanki oplotły platan, a ja pomyślałam, że  warto tę piękną chwilę utrwalić. 🙂

 • Pałac w Antoninie , fot. Maria DuszkaMaria Duszka w Antonienie, fot. Kalina Izabela ZiołaAntonin, fot. Maria DuszkaLudwików, fot. Maria Duszka

  Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie, fot. Maria Duszka
  @MariaDuszka

  Antonin, fot. Maria Duszkaalstromeria, fot. @MariaDuszkafot. @MariaDuszkaMonika Krauze i Maria Duszka, fot. Kalina Izabela Zioła Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie, fot. Maria Duszka

 • Monika Krauze, Maria Duszka i Kalina Izabela Ziołaróże , fot. Maria Duszkaróże w Antoninie, fot. @MariaDuszka

Będę „Gościem Radziwiłłów” – już po raz drugi :)

https://kulturaupodstaw.pl/72897-2/

 

Goście Radziwiłłów: zapraszamy do zapoznania się z wynikami tegorocznego naboru!

 

 

22 czerwca w Departamencie Kultury UMWW odbyło się posiedzenie komisji oceniającej wnioski, które wpłynęły w związku z ogłoszonym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego programem pt. „Goście Radziwiłłów”, skierowanym do osób aktywnych w dziedzinie literatury. 

Dyrektor Departamentu Kultury – przy udziale przedstawicieli Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, środowiska wielkopolskich bibliotekarzy oraz środowiska literaturoznawców – zaproponował do udziału w programie 13 osób, które w najwyższym stopniu spełniły kryteria naboru.

Do swojego pałacu w Antoninie, Radziwiłłowie zapraszają:

 

w terminie od 1 do 30 lipca:

– Marię Duszkę – autorkę dwujęzycznego polsko-litewskiego zbioru wierszy „Wolność chmur/Dabesu Iaisve”. Podczas swojego pobytu w ramach Programu „Goście Radziwiłłów” zamierza pracować nad esejami biograficznymi, opowiadającymi o artystach związanych z Wielkopolską.

– Monikę Krauze – autorkę powieści, między innymi cyklu o przygodach braci Bazanków. W ramach pobytu napisze zbiór felietonów, które złożą się na beletryzowaną biografię Zbigniewa Górnego.

(…)