Archive for the ‘IMPREZUJĘ’ Category

Mój wieczór autorski w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tucholi – 20 lutego

Reminiscencja Kazimierza Rinka z mojego wczorajszego wieczoru w MBP w Tucholi:

MIŁOŚĆ OD PIERWSZEGO WEJRZENIA

rozmawialiśmy

o kilka kroków od nas
zatrzymał się mały
może czteroletni chłopiec
w żółto-granatowej kurtce

powiedział patrząc na ciebie
prawie pięćdziesięcioletniego mężczyznę
„chodź tu”

nie przerwaliśmy rozmowy

po chwili chłopiec stanowczo powtórzył:
„chodź tu”

„dlaczego mam do ciebie iść?”
spytałeś

„bo ja mam tylko mamę”

(M. Duszka”, „Wolność chmur”)

*
Maria DUSZKA oprowadziła nas multimedialnie po Wilnie Mickiewicza, Konwickiego i Miłosza, opowiedziała o swoim z wyboru Sieradzu, zaprezentowała wiersze ze swej ostatniej książki „Wolność chmur” i wyznała, że lubi słuchać tego mówią i myślą zwykli ludzie, których uważnie obserwuje. Nie dystansuje się od porównań własnej liryki z Anną Świrszczyńską (zauważył to sam Józef Baran!), zapisuje zdarzenia pretendujące do miana życiowych anegdot, lubi literackie podróże z niewiadomą w podtytule, cieszy się z tłumaczenia własnych wierszy na 15 języków świata i nie popada w irytację, gdy słyszy określenie: poezja kobieca. Do dobrych wierszy niekoniecznie musi być przyklejana etykieta płci – mówi…

Zajęłam I miejsce w powiecie sieradzkim i 8 w województwie łódzkim w plebiscycie Osobowość Roku 2019 w kategorii KULTURA

DZIĘKUJĘ SERDECZNIE WSZYSTKIM, KTÓRZY ODDALI

NA MNIE SWOJE GŁOSY. DZIĘKUJĘ PIOTRKU SPOTTKU

ZA „ROZPĘTANIE” TEJ KAMPANII. 🙂 🙂 🙂

https://dzienniklodzki.pl/p/kandydaci/1006889

20 lutego zapraszam na mój wieczór autorski do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tucholi. Spotkanie poprowadzi Kazimierz Rink.

Dopiero w środę 19 lutego okaże się czy na pewno zajęłam I miejsce w powiecie sieradzkim w pierwszym etapie plebiscytu „Dziennika Łódzkiego” „Osobowość Roku 2019” w kategorii KULTURA.

Wczoraj około godziny 20.15 na stronie „Dziennika Łódzkiego” wyświetliła się informacja, że głosowanie zostało zakończone i że zajęłam I miejsce w plebiscycie Osobowość Roku 2019 w powiecie sieradzkim. Zrobiłam screen tej informacji i umieściłam na FB i na mojej stronie. Dzisiaj rano okazało się, że wczoraj między 19.00 a 20.00 serwery gazet organizujących plebiscyt w całej Polsce zostały zaatakowane przez hakerów. Wieczorem około 18.00 podano informację, że wyniki będą we wtorek 18 lutego, a w środę będzie dodatkowa godzina głosowania. Ponoć hakerzy zaatakowali serwery gazet w całej Polsce. Dziękuję jeszcze raz wszystkim, którzy oddali na mnie swoje głosy. Pracuję społecznie nie dla nagród.
To link do komunikatu na stronie DŁ:

https://dzienniklodzki.pl/osobowosc-roku-2019-glosowanie-wstrzymane/ga/c15-14624097/zd/41528998

DZIĘKUJĘ SERDECZNIE WSZYSTKIM, KTÓRZY ODDALI NA MNIE SWÓJ  GŁOS. 🙂 🙂 🙂  DZIĘKUJĘ, PIOTRZE SPOTTKU ZA TWOJĄ INICJATYWĘ I POMOC. 🙂 🙂 🙂

https://dzienniklodzki.pl/p/kandydaci/osobowosc-roku-2019%2C1006635/?groupId=61153 

 

Jestem na pierwszym miejscu w powiecie sieradzkim w plebiscycie „Dziennika Łódzkiego i „Expresu Ilustrowanego” Osobowość Roku 2019 w kategorii KULTURA

Plebiscyt trwa do 12 lutego. Aby zagłosować, wyślij sms o treści UKU.89 pod numer 72355 (koszt 2.46 zł) lub kup prenumeratę elektroniczną „Dziennika Łódzkiego” na 5, 10 lub 50 dni. Jestem wdzięczna za każdy oddany na mnie głos. 🙂 🙂 🙂

https://dzienniklodzki.pl/osobowosc-roku-wojewodztwa-lodzkiego-kto-prowadzi-w-kategorii-kultura/ga/c15-14712398/zd/41293360?fbclid=IwAR2m22GBthnCmwoeYNRJZNxiugWA5zoxtzEXPwbyOP1_h7Mu2mjkhL3Sxd8

Marek Piekarczyk czyta moje wiersze. :) Ja chyba śnię :) 

Tak, Marek Piekarczyk, wokalista zespołu TSA także czyta mój polsko – litewski tomik. 

Fot. : Piotr Spottek

https://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Piekarczyk

Nadal prowadzę w województwie łódzkim w plebiscycie Osobowość Roku 2019 w kategorii Kultura. Poproszę o głosy… :)

ZAPROSZENIE NA POETYCKIE MIKOŁAJKI

Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sieradzu

mieszcząca się w szpitalu przy ul. Armii Krajowej 7

serdecznie zaprasza w piątek 6 grudnia 2019 r. o godz. 18.00

na Poetyckie Mikołajki ze Zbigniewem Mysłowieckim.
Zbigniew Mysłowiecki urodził się w 1962 r.  w Warszawie.

Poezję odkrył przypadkiem,  gdy miał około 15 lat.

Okazało się, że przywarła do niego na resztę życia.

Jest laureatem kilku ogólnopolskich konkursów literackich.

Opublikował cztery książki poetyckie: „Wiersze zebrane”

(1993), „Triumf przemijającego czasu i rozczarowań.

Niektóre wiersze z lat 1993-2009″ (2010), „Upadły anioł”

(2011, tomik polsko-niemiecki), współautorem

– z Urszulą Sławińską – zbioru haiku pt. „60 i 6 radości

życia z wierszy” (2018) i „Klęcznik codzienny” (2019).

W sobotę 30 listopada o godz. 17.00 zapraszam na mój wieczór autorski do Gminnej Biblioteki Publicznej w Kwiatkowicach (powiat łaski)

Zapraszam serdecznie w najbliższą sobotę 30 listopada o godz. 17.00 do Gminnej Biblioteki Publicznej w Kwiatkowicach (powiat łaski) na mój wieczór autorski, podczas którego zaprezentuję wiersze, aforyzmy, anegdoty i nagrania piosenek skomponowanych do moich tekstów. Będzie też pokaz slajdów połączony z opowieścią o Litwie.
Kwiatkowice to prawie moje strony rodzinne, tym bardziej jestem przejęta tym wydarzeniem. 🙂

https://lask.naszemiasto.pl/spotkanie-autorskie-z-maria-duszka-w-sobote-w-kwiatkowicach/ar/c1-7442985 

Po spotkaniu na stronie GBP w Kwiatkowicach zamieszczona została relacja:

Poetyckie wróżby z Marią Duszką

W sobotni andrzejkowy wieczór czytelnicy naszej biblioteki mieli okazję posłuchać pięknych, nostalgicznych wierszy pani Marii Duszki. Poetka drukuje w wielu czasopismach, m.in. w „Przekroju”, wydała 9 tomików poezji, my usłyszeliśmy wiersze z tomu „Wolność chmur”. Jego wydanie jest dwujęzyczne, w języku polskim i litewskim. Pani Maria jest stałym gościem Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego „Maj nad Wilią”, który odbywa się w Wilnie. Z tej racji poetka przybliżyła słuchaczom najciekawsze miejsca na Litwie związane z polskimi pisarzami, np. J. Słowackim, T. Konwickim, Cz. Miłoszem. Były też anegdoty z życia pani Duszki i jej wspomnienia z dzieciństwa zapisane wierszem.

  Wieczór należał do udanych, wszyscy uczestnicy miło spędzili czas, słuchając wierszy i zabawnych anegdot. A oto jeden z wierszy pani Marii Duszki:

 „mglisty grudniowy wieczór

  błotnista wiejska droga

 

 twój pocałunek

 – dowód na istnienie Boga”

 Doceniajmy obecność bliskich osób, szczególnie w te grudniowe wieczory. Polecam też do czytania wiersze naszej poetki i innych ulubionych poetów. 

Wieczór autorski w Kolonowskiem i wywiad w Radiu Opole

W piątkowy wieczór w Bibliotece i Centrum Kultury w Kolonowskiem koło Opola prezentowałam swoje wiersze, aforyzmy i anegdoty, a duet Zakuka śpiewał śląskie piosenki ludowe. Miasto nieduże, a sala wypełniona. Tak to jest kiedy placówką kieruje dyrektor – pasjonat z artystyczną duszą. Dziekuję serdecznie, panie Józefie Józef Kotyś za zaproszenie. 

Dziękuję także pani Katarzynie Zawadzkiej, która przeprowadziła ze mną wywiad w Radiu Opole. Został wyemitowany w poniedziałek 25 listopada w godz. 10.00-11.00.