Wokalista jazzowy Marek Bałata interpretuje moje wiersze :) :) :)

Marek Bałata pochodzi z Mielca, mieszka w Krakowie. Na jego repertuar składają się utwory własne oraz standardy jazzowe, pieśni gospel, transkrypcje utworów Fryderyka Chopina, utwory Krzysztofa Komedy, piosenki Zygmunta Koniecznego, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej i Andrzeja Waligórskiego. 

Występuje z własnym Quintetem, w skład którego wchodzą najlepsi muzycy polscy. W 1996 założył międzynarodowy zespół CANTABILE IN JAZZ, w którym występowali wokaliści: Urszula Dudziak, Michele Hendricks, Judy Niemack oraz basiści, m.in.: Mariusz Bogdanowicz, Anthony Jackson, Adam Skrzypek. Wykonuje partie solowe nowej aranżacji Mszy Kreolskiej Misa Criolla Ariela Ramíreza. Od roku 2001 współrealizuje projekt artystyczny Włodzimierza Szomańskiego pt. „Missa Gospel’s”, będący próbą adaptacji muzyki gospel do wymogów współczesnej liturgii katolickiej. Współpracował też z grupą Sierra Manta oraz Collegium Cantorum. W latach 2009–2012 razem z Olą Turkiewicz występował w czterech kolejnych edycjach Koncertu Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego. Od 1990 roku zwycięzca dorocznego plebiscytu Jazz Top pisma „Jazz Forum” w kategorii Wokalista.

MÓJ WIERSZ ZAŚPIEWANY W JĘZYKU ESPERANTO

W sobotę 23 września 2017 r.  miałam przyjemność po raz pierwszy uczestniczyć w organizowanym w Poznaniu esperanckim festiwalu ARKONES. Jednym z jego punktów była promocja antologii „Jak podanie ręki” wydanej przez poznański Oddział Związku Literatów Polskich, przełożonej przez Lidię Ligęzę, a zredagowanej przez Danutę Bartosz. Kolejnym wydarzeniem tej imprezy był koncert jazzowy, podczas którego kompozytor Maciej Fortuna z towarzyszącym mu zespołem wykonał 11 utworów skomponowanych do tekstów wybranych z tejże antologii. Wśród nich znalazł się mój czterowersowy wiersz o pewnej marynarce – powstał z niego utwór … sześciominutowy. Jazzmani potrafią. 🙂 Już wkrótce ukaże się płyta zawierająca wszystkie 11 kompozycji.


A tutaj więcej o całej imprezie esperanckiej braci:
„Artystyczne Konfrontacje “ARKONES” są festiwalem kultury i sztuki esperanckiej. Ta niebagatelna, jedyna tego typu impreza w “Esperancji”, przyciąga około 200 miłośników języka międzynarodowego nie tylko z Polski i nie tylko ze Starego Kontynentu.
Konfrontacje wielokrotnie odbywały się pod auspicjami Światowej Organizacji Młodzieży Esperanckiej i Światowego Związku Esperantystów.
Program Konfrontacji tworzony jest przez uczestników imprezy i przez specjalnie zaproszonych gości. Trzon programu stanowi część artystyczna, lecz istotną rolę odgrywają również blok naukowy i część dotycząca kwestii ruchu esperanckiego. Dla mieszkańców Poznania najatrakcyjniejszym punktem będą zapewne koncerty.”