Archive for the ‘PUBLIKACJE – MOJE WIERSZE, ARTYKUŁY, WYWIADY I RECENZJE’ Category

Nenufary z „Nocy i dni”

 

Mój artykuł opublikowany na łamach „Kalejdoskopu” (2002, nr 7-8 s. 29)

NENUFARY Z „NOCY I DNI”, Maria Duszka

Mój artykuł opublikowany na łamach „Kalejdoskopu” (2002, nr 7-8 s. 29)

Piorunów leży na granicy powiatu łaskiego i zduńskowolskiego, w odległości około 3 kilometrów od Kwiatkowic. Niewiele osób wie, że w tutejszym dworze powstawały fragmenty „Nocy i dni”. Właścicielem Piorunowa w okresie międzywojennym był Lucjan Niemyski. Jego ojciec Leon był fabrykantem i socjalistą. Wydawał i współredagował tygodnik „Ogniwo”. Zaprzyjaźnił się wówczas ze Stanisławem Stempowskim, pisarzem, Wielkim Mistrzem polskiej loży masońskiej, późniejszym towarzyszem życia Marii Dąbrowskiej.

Po raz pierwszy pisarka przyjechała do Piorunowa 14 kwietnia 1927 r. Pod tą datą notuje w „Dzienniku”: „O pierwszej w południe wyjeżdżam z Paneńkiem (tak nazywała Stempowskiego – przyp. M.D.) i senatorem Posnerem do Piorunowa do pp. Niemyskich.” Pod koniec następnego roku Dąbrowska zapisała: „21 grudnia wyjechaliśmy ze Stachem do Piorunowa (…). Opracowałam tam czwartą redakcję pierwszych siedmiu rozdziałów mojej powieści. Ale to już chyba będzie redakcja ostateczna.” Ponownie przebywała tutaj jesienią 1933 r. „Rano o siódmej z panem Lucjanem w Woli Łoguckiej (powinno być Łobudzkiej – przyp. M.D.), gdzie młynkowano owies z łubinu. Młynkowałam sama przez pół godziny. Potem wróciliśmy do Piorunowa na śniadanie, a o dziewiątej pojechaliśmy do Szadku, gdzie ładowano owies do wagonów na dostawę dla wojska. Tym razem był z nami Maksencjusz, który pokazał mi w szadkowskim kościele bardzo ciekawe średniowieczne freski, odgrzebane świeżo spod tynku.” – zapisała 21 października. Podróżując do Szadku i z powrotem, pisarka uczyła się jeździć samochodem Niemyskiego. Choć nie obyło się po drodze bez kilku lekkich „wpadek”, wyprawa ta sprawiła jej dużą przyjemność. Dwa dni później zanotowała: „Dziś rano byłam przy drenowaniu podwórza (głównie o to drenowanie mi idzie, bo Bogumił ma drenować Serbinów) – następnie przy kopaniu marchwi pastewnej. Było zimno, ręce marzły przy robocie.”

Po raz ostatni pisarka była w Piorunowie tuż przed wybuchem wojny, w czerwcu 1939 r. W czasie okupacji Dąbrowska i Stempowski cierpieli biedę. Mieszkający wówczasw Podkowie Leśnej Niemyscy pomagali im ofiarowując żywność i węgiel. Z kolei po wojnie dawni właściciele Piorunowa znaleźli się w trudnej sytuacji i wtedy Dąbrowska wspomagała ich finansowo.

Dwór w Piorunowie do lat 70-tych zamieszkiwali pracownicy PGR-u. Potem został odrestaurowany i zorganizowano w nim ośrodek kolonijny sieradzkiej Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej. Od początku lat 9O-tych obiekt przechodził z rąk do rąk kilku kolejnych prywatnych właścicieli. (…)

Za dworem znajduje się staw, na którym każdego roku kwitną nenufary. Właściciel stawu twierdzi, że rosną tutaj od kiedy pamięta. Kto wie, może słynna scena z Toliboskim, zrywającym dla Basi nenufary, przyszła pisarce do głowy właśnie w Piorunowie…

Ja w „Nadmorzu” redagowanym przez Piotra Wiktora Lorkowskiego

„Nadmorze. Podkast o poezji” to projekt Piotra Wiktora Lorkowskiego. W 61 odcinku czytam moje wiersze, a Piotr przypomina m.in. o tym, że właśnie  40 lat minęło… od mojego debiutu poetyckiego. Zapraszam do posłuchania.

🙂

 

„Nieziemska niebieskość” – mój wiersz na profilu „Poezja na każdy dzień”

 

 

 

 

 

Wywiad dla portalu WLC.PL – Lepsza Strona Włocławka przeprowadził ze mną Kacper Gładkowski.

Zapraszam do posłuchania 🙂

https://www.facebook.com/portalwlc/videos/299846168451559

 

W poniedziałek 31 maja o godz. 17.30 będzie ze mną rozmawiał Kacper Gładkowski z WLC.PL – w cyklu Kulturalny Rozkład Jazdy

Dawid Rogalski, radny Powiatu Inowrocławskiego i … poeta tak ładnie zaprasza do obejrzenia rozmowy ze mną:

„Ja już miałem zaszczyt gościć u Kacper Gładkowski 😁😁😁 Mało dziś tak świetnych dziennikarzy, bo nie dość, że świetnie
prowadzi rozmowy ze swoimi gośćmi, to każde Jego pytanie wymaga treściwej, krótkiej i konkretnej odpowiedzi… A to nie lada sztuka, przez co rozmowa jest o wiele bardziej ciekawa👍👍👍

Może jeszcze kiedyś mnie zaprosi☺️☺️😋?

Tymczasem gorąco polecam w najbliższy piątek rozmowę Kacpra z Maria Duszka, wybitną poetką, której poezja nie tylko jest tłumaczona na wiele języków, ale nawet Jej słowa służą za teksty do przepięknych utworów autorstwa Remi Juskiewicz. Zapowiada się bardzo ciekawie, a ja mam ten zaszczyt, że ów poetka nie dość, że dała mi wiele wskazówek, to okazała się bardzo życzliwą osobą i bardzo dużo czasu poświęca mi pomagając przy opracowaniu nowego tomiku moich tekstów… Rozmowa warta, by posłuchać na 100%👍👍👍zapraszaaaaam🙏🤭😁😁👍👍👍

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Piotr Grzyb rozmawia ze mną w ostrołęckim Radiu OKO

„Ciepło płynące ze wspaniałej poezji”

Pani Elżbieta Stradczuk z Białej Podlaskiej tak skomentowała mój wiersz z tomiku „Freienwill” zamieszczony przez Monikę Magdę Krajewską na stronie „Poezja na każdy dzień”: Znów ciepło płynące ze wspaniałej poezji, pozwolę sobie użyć słowa- fenomenalnej poezji i to wcale nie będzie powiedziane za dużo.

https://www.facebook.com/poezja.leczy.rany/photos/a.369779136733647/1344883209223230/

Dwa moje wiersze w najnowszym numerze dwumiesięcznika „Topos”

Miła przedświąteczna spodzianka. Właśnie otrzymałam pierwszy tegoroczny numer dwumiesięcznika „Topos”. A w nim dwa moje wiersze. Oraz dwa tomiki: Łukasza Michalskiego „Smokonie” i Wojciecha Banacha „Mecz z realem” (genialny tytuł!).

 

20 lat temu pisałam w łódzkim „Kalejdoskopie” o moim ulubionym Szadku

Kalejdoskop 2001, nr 11 s. 50-52

 

20 moich wierszy z tomiku „Freienwill” opublikowano na portalu kwartalnika kulturalnego „Nowy Napis”

 

Materiał podchodzi z portalu nowynapis.eu

https://nowynapis.eu/autor/maria-duszka

Czytelnia / Maria Duszka

Maria Duszka (ur. w 1960 r. w Zduńskiej Woli) – poetka, bibliotekarka, dziennikarka, animatorka kultury. W 2012 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zredagowała wiele książek poetów należących do Koła Literackiego „Anima”. Jej utwory zostały przełożone na kilkanaście języków obcych. Wydała dotychczas dziewięć tomików poetyckich. Swoją twórczość prezentowała na organizowanym przez niemiecki land Schleswig – Holstein festiwalu kultury polskiej „PolnischerSommer 2010″,  czterokrotnie była gościem Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego „Maj nad Wilią”, a w 2017 roku reprezentowała Polskę na organizowanym przez Związek Pisarzy Litwy 53. Międzynarodowym Festiwalu „Wiosna Poezji” („Poezijos Pavasaris”).

Wiersze, artykuły i recenzje publikowała m. in. w czasopismach: „Topos”, „Wyspa”, „Odra”, „Przekrój”, „Tygiel Kultury”, „Znad Wilii”, „Modern Haiku” (USA), „Reibeisen” (Austria), „Krantai” i „Naujoji Romuva” (Litwa) oraz w antologiach w Serbii, Niemczech i USA. Prezentowała swoje utwory także w Programie I Polskiego Radia, Radiu Łódź, Radiu Poznań, TV Polonia i Programie I Telewizji Litewskiej. Piosenki z jej tekstami były emitowane w wielu rozgłośniach radiowych, znalazły się na Liście Przebojów Radia Wnet.

Od 2017 roku czyta utwory współczesnych poetów z kraju i zagranicy w kąciku „Cztery ściany wiersza” w audycji „Pod wielkim dachem nieba” emitowanej   we wrocławskim Radiu Muzyczna Cyganeria. Była pomysłodawczynią, jurorką i współorganizatorką czterech edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Mój list do świata” i kilku sieradzkich „Nocy Poezji i Muzyki”. Od wielu lat jest jurorką Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Czarno na białym” w Parzęczewie, a w 2020 roku przewodniczyła jury Ogólnopolskiego Konkursu Jednego Wiersza podczas Chojnickiej Nocy Poetów. Ma na swoim koncie wiele nagród w ogólnopolskich konkursach literackich. Jest założycielką i opiekunką działającego od 2002 roku Koła Literackiego „Anima”. Należy do Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich w Poznaniu oraz do Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR. Mieszka w Sieradzu.

Twórczość

Poezja:

  • Poezja przypadków, Sieradz 1990 
  • Zupełnie szczęśliwa marionetka, Sieradz 1994 
  • Może się przyśnisz, Kraków 1999
  • Nieopisanie, Łódź 2001 
  • I pomyśleć, że jesteś, Kraków 2003 
  • Kora, Sieradz 2005 
  • Galeria świat, Warszawa 2007, dodruk 2008 
  • Freienwill, Sopot 2012 
  • Wolność chmur / Debesų laisvė, (polsko – litewski wybór wierszy; przekład Birutė Jonuškaitė ), Wilno – Sieradz 2016, dodruk 2019

Źródła internetowe:
WWW.maria.duszka.pl

https://www.youtube.com/watch?time_continue=4297&v=7s-7zvFviaU&feature=emb_logo

https://zlpinfo.eu/czytelnia/maria-duszka.html

http://www.zlpwlkp.pl/?p=4044

https://zlpinfo.eu/publikacje/felietony-i-komentarze/chojnicka-noc-poetow-2020.html

https://poecipolscy.pl/poezja/prezentacja/maria-duszka/

https://www.epublisher-platform.eu/pl/poets/maria-duszka/id-26/poem_id-186

http://radio.opole.pl/497,753,maria-duszka-o-sztuce-wladania-slowem-i-tomiku-p

https://www.cultureave.com/jesien/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=jesien

https://soundcloud.com/agnieszka-zajdowicz/wiersze-agnieszki-zajdowicz-czytala-maria-duszka

https://spillwords.com/author/mariaduszka/

https://www.e-kalejdoskop.pl/literatura-a215/chmara-chmur-wolnosci-r4881