BIOGRAFIA

Maria Duszka, fot. Tomasz Oszczęda
Maria Duszka; fot. Tomasz Oszczęda

 

 

 

 

 

 

 

Urodziłam się 28 kwietnia w Zduńskiej Woli. Od 1986 r. mieszkam w Sieradzu. Jestem poetką, dziennikarką, absolwentką bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim.


Wydałam dziesięć tomików: „Poezja przypadków” (Sieradz, 1990), „Zupełnie szczęśliwa marionetka” (Sieradz, 1994), „Może się przyśnisz” (Kraków, 1999), „Nieopisanie” (Łódź, 2001), „I pomyśleć, że jesteś” (Kraków, 2003), „Kora” (Sieradz, 2005), „Galeria świat” (Warszawa, 2007), „Freienwill”(Sopot, 2012), dwujęzyczny polsko – litewski wybór wierszy „Wolność chmur / Debesų laisvė” (Wilno -Sieradz, 2016) i „Hanami” (Lublin, 2023).

„Galeria Świat” była nominowana do Nagrody Literackiej  im. Księdza Jana Twardowskiego  za najciekawszy tom wydany w 2007 r. 
W 2019 r. piosenki „Jesień” i „Kamienieję” z moimi tekstami skomponowane i zaśpiewane przez Remiego Juśkiewicza (polskiego muzyka mieszkającego w Wielkiej Brytanii) przez kilka tygodni znajdowały się na Liście Przebojów Radia WNET. Piosenka „Kamienieję” dotarła do III miejsca tej listy w 2019r. W listopadzie 2022 r. Remi Juśkiewicz zdobył III nagrodę śpiewając po polsku piosenkę „Kamienieję” na organizowanym we Włoszech Międzynarodowym Konkursie San Remo Senior. Fragment tej piosenki wykonał również w pierwszym etapie V edycji The Voice Senior w TVP 2 w styczniu 2024 r.
Moje wiersze zostały przełożone na języki: angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, serbski, litewski, białoruski, szwedzki, ormiański, węgierski, bułgarski, ukraiński i esperanto. Były publikowane m.in. w: „Toposie”, „Akcencie”, „Przekroju”, „LiryDramie”, „Tyglu  Kultury”, „Odrze”, „Poezji dzisiaj”, „Lamelli”, „Akancie”, „Angorze”, „Siódmej Prowincji”, „Kalejdoskopie”, „Modern Haiku” (USA), „Bdenje” (Serbia),„Reibeisen” (Austria), „Znad Wilii, „Krantai” i  „Naujoji Romuva” (Litwa), „Kiyv” (Ukraina) oraz w antologiach: „Contemporary writers of Poland” (USA 2005),  „Contemporary writers of Poland” (USA, 2014), “Enough Questions, enough Answers : Modern Polish Poetry in Translation” (skrypt Rice University w Houston) (USA 2008), “Uwalniam ptaki – sny : Ich befreie Vogel – Traume – Wiersze polskie    i niemieckie : Deutsche und polnische gedichte” (Łódź 2009), „Oblaci u najkrocoj noci : Clouds in the shortest night”: svetska antologija : World Haiku Anthology” (Valjevo – Belgrad 2009), „Meine Welt – unsere Welt : Lyrik und Prosa” (Niemcy 2011).
Moja twórczość była również prezentowana w: Telewizji Polonia, TVP 2, I programie Telewizji Litewskiej, TVP III Łódź, I Programie Polskiego Radia, Radiu Islanders, Naszym Radiu, Radiu Łódź, Radiu Poznań, Radiu Wilno, Melbourne Ethnic Community Radio, Radiu Muzyczna Cyganeria, Radiu Opole, Radiu Olsztyn, Radiu Białystok, Radiu Warszawa, Radiu WNET i Radiu Kraków. Byłam inicjatorką i współorganizatorką: czterech pierwszych edycji Nocy Poezji i Muzyki (wspólnie z Powiatową Biblioteką Publiczną i Zarządem Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Sieradzu) i Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Mój list do świata” (wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Sieradzu). Od kilkunastu lat jestem jurorką Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Czarno na białym” w Parzęczewie. W 2020 r. przewodniczyłam jury Ogólnopolskiego Konkursu Jednego Wiersza podczas Ogólnopolskich Spotkań Poetyckich w Chojnicach. 

Jestem założycielką i opiekunką działającego od 2002 r. Koła Literackiego „Anima”. Zredagowałam antologie „Życie mi się zdaje” i „Optymistyka” oraz wiele indywidualnych tomików poetyckich. W latach 1991 – 1998 kierowałam Filią nr 3, a w latach 1998 – 2020 szpitalną Filią nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sieradzu. W kadencji obejmującej lata 2013 – 2017 pełniłam funkcję przewodniczącej Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Sieradzu. Należę do Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR i Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. 
W 2010 r. prezentowałam swoją twórczość na festiwalu kultury polskiej „PolnischerSommer” w niemieckim landzie Schleswig – Holstein. W latach 2013 – 2023 sześciokrotnie uczestniczyłam w odbywającym się na Litwie Międzynarodowym Festiwalu Poetyckim „Maj nad Wilią”.  Reprezentowałam nasz kraj na Międzynarodowym Festiwalu „Wiosna Poezji” („Poezijos pavasaris 2017”) organizowanym przez Związek Pisarzy Litwy. Wspólnie z Birutė Jonuškaitė, tłumaczką moich wierszy na język litewski, prezentowałam swoje utwory podczas festiwalu „Wilno w Gdańsku 2021”. 

Jako dziennikarka współpracowałam przez kilka lat z „Dziennikiem Łódzkim”, miesięcznikiem kulturalnym Łodzi i województwa łódzkiego „Kalejdoskop” i Pismem Samorządowym Województwa Łódzkiego „Ziemia Łódzka”. Artykuły i recenzje publikowałam także na łamach: „Znad Wilii”, „Na Sieradzkich Szlakach”, „Toposu”, „Frazy”, „Tygla Kultury” i rocznika kulturalnego „Piosenka”.
Od 2017 r. prezentuję wiersze współczesnych poetów z kraju i zagranicy w cotygodniowej audycji Pod Wielkim Dachem Nieba na antenie wrocławskiego Radia Muzyczna Cyganeria, od 2020 r. równolegle w polonijnym Radiu Islanders (Wielka Brytania), a od 2022 r. także w comiesięcznej polonijnej audycji Magdaleny i Krzysztofa Krakowskich w australijskim Melbourne Ethnic Community Radio.

Za moją twórczość i działalność na polu kultury otrzymałam Nagrodę Wojewody Sieradzkiego (1997) i  Nagrodę Starosty Sieradzkiego. Urząd Marszałkowski w Łodzi przyznał mi  Odznakę Honorową za zasługi dla Województwa Łódzkiego. Zajęłam I miejsce w  powiecie sieradzkim i VIII w województwie łódzkim w plebiscycie „Dziennika Łódzkiego” i „Expressu Ilustrowanego” „Osobowość roku 2019″ w kategorii KULTURA. Dwukrotnie byłam uczestniczką rezydencji literackiej „Goście Radziwiłłów” w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie. Otrzymałam stypendia: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Marszałek Województwa Łódzkiego przyznał mi Nagrodę z Funduszu Rozwoju Kultury, Zarząd Główny Związku Literatów Polskich – Odznakę Honorową „Za wybitne zasługi dla naszej organizacji”, a Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Nagrodę za osiągnięcia twórcze i Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. 

Najbliższym mojemu sercu miejscem jest położona w powiecie poddębickim wieś Małyń – tam się wychowałam i zawsze chętnie wracam. Niezwykle ciepło wspominam też chwile spędzone w dzieciństwie u moich dziadków w Szadku. 

Mam pięciu braci, dwoje dzieci i dwie wnuczki. Syn jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, a córka w 2023 r. zdobyła stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie w Wiedniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://ksiazki.wp.pl/tytul,Nagroda-Literacka-im-ks-J-Twardowskiego-wreczona,wid,10901,wiadomosc.html?

ticaid=119b9a&_ticrsn=3