BIOGRAFIA

 

 

 

 

 

 

 

Urodziłam się 28 kwietnia w Zduńskiej Woli. Od 1986 r. mieszkam w Sieradzu. Jestem poetką, dziennikarką, absolwentką bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim. Za moją twórczość i działalność na polu kultury otrzymałam Nagrodę Wojewody Sieradzkiego (1997),  Nagrodę Starosty Sieradzkiego (2006), stypendium Ministra Kultury  i Dziedzictwa Narodowego (2012). W 2013 r. Urząd Marszałkowski w Łodzi przyznał mi  Odznakę Honorową za zasługi dla Województwa Łódzkiego. Zajęłam I miejsce w  powiecie sieradzkim i VIII w województwie łódzkim w plebiscycie „Dziennika Łódzkiego” i Expressu Ilustrowanego” „Osobowość roku 2019″ w kategorii KULTURA.

Dwukrotnie byłam uczestniczką finansowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego rezydencji literackiej „Goście Radziwiłłów 2021 i 2022” w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie.

W 2021 r. otrzymałam stypendium Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W 2022 r. Marszałek Województwa Wielkopolskiego przyznał mi stypendium, a Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Nagrodę za osiągnięcia twórcze i Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. 

 

Jestem założycielką i opiekunką działającego od 2002 r. Koła Literackiego „Anima”. Zredagowałam antologie „Życie mi się zdaje” i „Optymistyka” oraz wiele indywidualnych tomików poetyckich. W latach 1991 – 1998 kierowałam Filią nr 3, a w latach 1998 – 2020 szpitalną Filią nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sieradzu. W kadencji obejmującej lata 2013 – 2017 pełniłam funkcję przewodniczącej Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Sieradzu. Należę do Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR. 
W 2010 r. prezentowałam swoją twórczość na festiwalu kultury polskiej „PolnischerSommer” w niemieckim landzie Schleswig–Holstein. W latach 2013-2019 pięciokrotnie uczestniczyłam w odbywającym się na Litwie Międzynarodowym Festiwalu Poetyckim „Maj nad Wilią”.  Reprezentowałam nasz kraj na Międzynarodowym Festiwalu „Wiosna Poezji” („Poezijos pavasaris 2017”) organizowanym przez Związek Pisarzy Litwy. Wspólnie z tłumaczką moich wierszy na język litewski, Birutė Jonuškaitė prezentowałam swoje utwory na spotkaniu autorskim podczas festiwalu „Wilno w Gdańsku 2021”. 

Jako dziennikarka współpracowałam przez kilka lat z „Dziennikiem Łódzkim”, miesięcznikiem kulturalnym Łodzi i województwa łódzkiego „Kalejdoskop” i Pismem Samorządowym Województwa Łódzkiego „Ziemia Łódzka”. Artykuły i recenzje publikowałam także na łamach: „Znad Wilii”, „Na Sieradzkich Szlakach”, „Toposu”, „Frazy”, „Tygla Kultury” i rocznika kulturalnego „Piosenka”.
Od 2017 r. prezentuję wiersze współczesnych poetów z kraju i zagranicy w audycji „Pod wielkim dachem nieba” na antenie wrocławskiego Radia Muzyczna Cyganeria, a od 2020 r. także w polonijnym Radiu Islanders nadającym z Colchester (Wielka Brytania).
Wydałam dziewięć tomików: „Poezja przypadków” (Sieradz, 1990), „Zupełnie szczęśliwa marionetka” (Sieradz, 1994), „Może się przyśnisz” (Kraków, 1999), „Nieopisanie” (Łódź, 2001), „I pomyśleć, że jesteś” (Kraków, 2003), „Kora” (Sieradz, 2005) , „Galeria świat” (Warszawa, 2007, dodruk 2008), „Freienwill”(Sopot, 2012) i dwujęzyczny polsko – litewski wybór wierszy „Wolność chmur / Debesų laisvė” (Wilno -Sieradz, 2016, dodruk 2019).„Galeria Świat” znalazła się w gronie nominowanych do Nagrody Literackiej  im. Księdza Jana Twardowskiego  za najciekawszy tom wydany w 2007 r. 
W 2019 r. piosenki „Jesień” i „Kamienieję” z moimi tekstami skomponowane i zaśpiewane przez Remiego Juśkiewicza (polskiego muzyka mieszkającego w Wielkiej Brytanii) przez kilka tygodni znajdowały się na Liście Przebojów Radia WNET. Piosenka „Kamienieję” dotarła do III miejsca tej listy i zajęła 42 miejsce w jej podsumowaniu za rok 2019. W listopadzie 2022 r. Remi Juśkiewicz zdobył III nagrodę śpiewając po polsku piosenkę „Kamienieję” na organizowanym we Włoszech Międzynarodowym Konkursie San Remo Senior. 
Moje wiersze zostały przełożone na języki: angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, serbski, litewski, białoruski, szwedzki, ormiański, węgierski, bułgarski, ukraiński i esperanto. Były publikowane m.in. w: „Toposie”, „Akcencie”, „Przekroju”, „Tyglu  Kultury”, „Odrze”, „Poezji dzisiaj”, „Lamelli”, „Akancie”, „Angorze”, „Siódmej Prowincji”, „Kalejdoskopie”, „Modern Haiku” (USA), „Bdenje” (Serbia),„Reibeisen” (Austria), „Znad Wilii, „Krantai” i  „Naujoji Romuva” (Litwa), „Kiyv” (Ukraina) oraz w antologiach: „Contemporary writers of Poland” (USA 2005),  „Contemporary writers of Poland” (USA, 2014), “Enough Questions, enough Answers : Modern Polish Poetry in Translation” (skrypt Rice University w Houston) (USA 2008), “Uwalniam ptaki – sny : Ich befreie Vogel – Traume – Wiersze polskie    i niemieckie : Deutsche und polnische gedichte” (Łódź 2009), „Oblaci u najkrocoj noci : Clouds in the shortest night”: svetska antologija : World Haiku Anthology” (Valjevo – Belgrad 2009), „Meine Welt – unsere Welt : Lyrik und Prosa” (Niemcy 2011).
Moja twórczość była również prezentowana w: Telewizji Polonia, I programie Telewizji Litewskiej, I Programie Polskiego Radia, Radiu Islanders, Naszym Radiu, Radiu Łódź, Radiu Poznań, Radiu Wilno, Melbourne Ethnic Community Radio, Radiu Muzyczna Cyganeria, Radiu Opole, Radiu Olsztyn, Radiu Białystok, Radiu Warszawa, Radiu WNET i Radiu Kraków. Byłam inicjatorką i współorganizatorką: czterech pierwszych edycji Nocy Poezji i Muzyki (wspólnie z Powiatową Biblioteką Publiczną i Zarządem Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Sieradzu) i Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Mój list do świata” (wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Sieradzu). Od wielu lat jestem jurorką Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Czarno na białym” w Parzęczewie. W 2020 r. przewodniczyłam jury Ogólnopolskiego Konkursu Jednego Wiersza rozstrzygniętego podczas Ogólnopolskich Spotkań Poetyckich w Chojnicach. 
Najbliższym mojemu sercu miejscem jest położona w powiecie poddębickim wieś Małyń – tam się wychowałam i zawsze chętnie wracam. Niezwykle ciepło wspominam też Szadek. Mam pięciu braci, dwoje dzieci i dwie wnuczki. Syn jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, a córka doktorem biotechnologii – po studiach na Uniwersytecie Technicznym w Grazu (Austria). Obecnie pracuje na Uniwersytecie w Wiedniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://ksiazki.wp.pl/tytul,Nagroda-Literacka-im-ks-J-Twardowskiego-wreczona,wid,10901,wiadomosc.html?

ticaid=119b9a&_ticrsn=3