POPROWADZIŁAM SPOTKANIE Z SIOSTRĄ ELŻBIETANKĄ BARBARĄ RYBUS

TAK OPISAŁ JE DARIUSZ PIEKARCZYK NA PORTALU SIERADZ NASZE MIASTO:

https://sieradz.naszemiasto.pl/niezwykle-spotkanie-z-siostra-barbara-rybus-ktora/ar/c5-9679605

 

Niezwykłe spotkanie z siostrą Barbarą Rybus, która...

W minioną niedzielę (14 kwietnia) w kaplicy kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu miało miejsce spotkanie z siostrą Barbarą Rybus, która przez wiele lat posługiwała na Syberii w Rosji. Inicjatorem spotkania i jednocześnie pomysłodawcą był Piotr Spottek, siostrzeniec zakonnicy. Ksiądz prałat Mirosław Miłek, proboszcz parafii, serdecznie powitał autorkę książki, a także towarzyszącą jej siostrę Katarzynę Pawlak – Przełożoną Prowincji Toruńskiej Sióstr Elżbietanek, która pochodzi… z gminy Zadzim.

Obecni na spotkaniu pytali między innymi o warunki życia na Syberii i stosunek wyznawców prawosławia do katolików. Siostra Barbara podkreślała, że to sprawa indywidualna. Że często spotykała się z wielką życzliwością i chęcią współpracy, nie tylko ze strony zwykłych ludzi, ale też przedstawicieli władz świeckich i prawosławnych. Do dziś ma tam wielu przyjaciół, szczególnie wśród byłych wychowanków i współpracowników, z którymi utrzymuje serdeczne kontakty.

Siostra Barbara Rybus ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w latach 1995 – 2013 była dyrektorką Domu Dziecka w Nowosybirsku. Obecnie pracuje w Kurii Diecezjalnej w Toruniu. W ubiegłym roku w Wydawnictwie Bernardinum ukazała się jej wspomnieniowa książka pt. „Dom świętego Mikołaja na Syberii, w którym zamieszkała Boża Miłość”. W posłowiu do niej ksiądz biskup Wiesław Śmigiel napisał między innymi:

„Autorką i bohaterką tej książki jest siostra Barbara Rybus, odważna, przedsiębiorcza, przebojowa, zatroskana o dzieci i pobożna elżbietanka, która m.in. kupiła autobus, zdobyła prawo jazdy kategorii „D” i tym samym mogła swobodnie podróżować z dziećmi (…) Z kart książki wyłaniają się dzieci mądre, piękne i wrażliwe, ale także niekiedy trudne, ponieważ poranione, pełne lęków i bardzo spragnione rodzinnego ciepła.”

 

Możesz również polubić

Dodaj komentarz