A 26 listopada odwiedziłam Dobrzykowice – wieś, w której Sylwester Chęciński nakręcił filmy: „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”. Zwiedziłam zagrodę Kargula i Pawlaka, a jej (niefilmowy) właściciel opowiedział mi o szczegółach tworzenia tych dzieł.
A trafiłam do tej wsi za sprawą Kasi Katarzyna Mgd, poetki od lat związanej z Kołem Literackim „Anima”. Kasia jest obecnie polonistką w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Dobrzykowicach. I właśnie zorganizowała I Gminny Konkurs Poetycki „O złote pióro”. Wspólnie oceniłyśmy wiersze uczniów, a wczoraj odbyło się uroczyste podsumowanie – z udziałem Jarosława Jagielskiego, wójta Gminy Czernica i Doroty Ćmikiewicz, dyrektorki szkoły. Laureatom konkursu wręczyliśmy nagrody, a ja na dwóch spotkaniach zaprezentowałam moją poezję i miałam okazję rozmawiać z uczniami. Pan wójt obiecał, że jeśli będą organizowane kolejne edycje konkursu, to nadal będzie sponsorem.
A taką piękną prezentację mojej poezji przygotowała Kasia Magda:
W sobotę 12 października – my byliśmy stali, Goście się zmieniali.
Przemiłe to były spotkania i rozmowy z krakowskimi artystami: Józefem Baranem, Andrzejem Zielińskim i Markiem Burskim. Od pana Andrzeja otrzymaliśmy płyty zespołu Skaldowie, a od Józefa Barana krążek zatytułowany „Ćmy szalone” z piosenkami skomponowanymi do jego wierszy przez Mirosława Kalisiewicza.
Ponoć przyciąga się to, co się kocha. Od dziecka uwielbiałam piosenki Ewy Demarczyk. Szczególnie te skomponowane przez Andrzeja Zaryckiego. Pół roku temu moje wiersze trafiły do rąk pana Andrzeja. I właśnie On dokonał wyboru jedenastu moich utworów, które w niedzielę 13 października zostały zaprezentowane w Narodowym Starym Teatrze podczas 794 Krakowskiego Salonu Poezji. Anna Dymna, Beata Paluch i Krzysztof Orzechowski czytali także m.in. wiersze Józefa Barana, Ewy Lipskiej i Bronisława Maja, a studenci Wydziału Aktorskiego Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie zaśpiewali piękne piosenki skomponowane przez Andrzeja Zaryckiego. Pani Aniu, panie Andrzeju, serdecznie dziękuję.
W sobotę 5 października uczestniczyłam w imprezie zorganizowanej z okazji jubileuszu 10-lecia Salonu Poetyckiego Galerii Sztuki w Mosinie. Dziękuję serdecznie organizatorkom: Kalinie Izabeli Zioła i pani dyrektor Dorocie Strzeleckiej za wieczór pełen poezji, muzyki i miłych rozmów.
„Zaproś nas do Trzemeszna” śpiewała kiedyś Wanda Warska. Utwór ten stał się muzycznym motywem przewodnim II Festiwalu im. Jerzego Waldorffa, który właśnie wczoraj się zakończył. Fundacja ATUT zaprosiła i mnie na tę pięknie pomyślaną i zrealizowaną imprezę. Swoją twórczość prezentowałyśmy z Renatą Adamską – Garbowską w piątek 27 września. Wieczór uświetnił koncert Aleksandry Kiełb – Szawuły, kiedyś wokalistki Starego Dobrego Małżeństwa. W sobotę rano zwiedzałyśmy z Renatą Pałucką trzemeszeńską Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła. A po południu wspólnie z poznańskim aktorem Michałem Grudzińskim, Renią Adamską – Garbowską i Jolą Sroczyńską – Pietz (prezeską Fundacji ATUT) jechałam – po raz pierwszy w życiu – najprawdziwszą karetą po ulicach tego uroczego miasta. Pan Michał wcielił się w postać Jerzego Waldorffa, który w dzieciństwie mieszkał w pobliskim Rękawczynie i był uczniem trzemeszeńskiego gimnazjum, a po latach powraca w te strony. Potem w auli licealnej aktor zaprezentował fragmenty wzruszających wspomnień pisarza. Festiwal zakończył koncert Raffa Quartet. Dziękuję serdecznie organizatorkom Jolanta Sroczyńska-Pietz i Katarzyna Sudaj za zaproszenie na to niezwykłe wydarzenie.
„Pałuki i Ziemia Mofileńska” – artykuł Pawła Lachowicza o drugim dniu II Festiwalu im. Jerzego Waldorffa:
Jolanta Sroczyńska-Pietz, spiritus movens całego wydarzenia, fot. MD
Autografy, dedykacje… Fot. Paweł Lachowicz
Dedykacje wpisywałam złotym długopisem, który otrzymałam w prezencie od Reni Adamskiej Garbowskiej. Foto: Paweł Lachowicz
Foto: Paweł Lachowicz
Pomnik Jana Kilińskiego w Trzemesznie. Fot. Maria Duszka
Renia Adamska – Garbowska, ja i Ola Kiełb – Szawuła. Fot Paweł Lachowicz
Poniżej: Imponująca trzemeszeńska bazylika
Od lewej: Renata Adamska – Garbowska, Jola Sroczyńska – Pietz, Maria Duszka i Michał Grudziński. Podróżujemy najprawdziwszą karetą – śladami Jerzego Waldorffa.
Audycja Pod Wielkim Dachem Nieba i Radio Islanders były patronami medialnymi II Festiwalu im. Jerzego Waldorffa.
Oto fragment programu imprezy organizowanej przez Fundację ATUT: „Drugi dzień Festiwalu im. Jerzego Waldorffa będzie Dniem z Poezją, który zaczniemy od spotkania z poetkami: Marią Duszką i Renatą Adamską-Garbowską. Rozmowę poprowadzi Jolanta Sroczyńska-Pietz. Spotkaniu będzie towarzyszył koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Oli Kiełb-Szawuły, byłej wokalistki Starego Dobrego Małżeństwa. A to wszystko w 27 września od godz. 18.00 w auli Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Kilińskiego w Trzemesznie. Wstęp WOLNY”
Patronami medialnymi festiwalu są: Radio Islanders i audycja Pod Wielkim Dachem Nieba.
Jolanta Sroczyńska – Pietz zaprasza na II Festiwal im. Jerzego Waldorffa do Trzemeszna:
W ŁAZIEŃCU, WSI, Z KTÓREJ POCHODZIŁ EDWARD STACHURA, ODBYŁY SIĘ ORGANIZOWANE PRZED DARIĘ DANUTĘ LISIECKĄ „23 OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIA POETÓW BIAŁA LOKOMOTYWA”. NIE MOGŁAM W NICH UCZESTNICZYĆ, ALE (WŚRÓD WIELU INNYCH) NA STACJI ZAGUBIN ZOSTAŁ WYEKSPONOWANY MÓJ WIERSZ. NIEZALEŻNIE OD SIEBIE JEGO FOTKI PRZESŁAŁY MI KAROLINA GURAZDA – GRABARCZYK I ANIA STANEK. DZIĘKUJĘ SERDECZNIE.
oznajmił kierowca autobusu. 🙂 Tak oto po raz dziewiąty znalazłam się w stolicy Litwy, a po raz ósmy na Międzynarodowym Festiwalu „Maj nad Wilią”. Tym razem jednak uczestnicy imprezy spotkali się nie w Wilnie, a w Ejszyszkach, w bardzo polskim rejonie sołecznickim. Zanim jednak rozpoczął się festiwal odwiedziłam moją przyjaciółkę Birutė Jonuškaitė – litewską poetkę i pisarkę. W niedzielę 23 czerwca wybrałyśmy się razem do Kernavy (pierwszej stolicy Litwy) na noc świętojańską. Nigdy wcześniej nie byłam na takiej imprezie. To, co zobaczyłam w Kernavie, zaskoczyło mnie. Setki, a może nawet tysiące ludzi, występy wielu zespołów folklorystycznych, wielki kiermasz, na którym można było nabyć prawie wszystko…
W Kernavie odwiedziłyśmy też miejscowego rzeźbiarza o duszy filozofa. Oto kilka jego oryginalnych prac i my w jego galerii.
A TERAZ KILKA FOTEK Z ODBYWAJĄCEGO SIĘ TYM RAZEM W CZERWCU MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU „MAJ NAD WILIĄ”. WSPANIAŁYMI ORGANIZATORAMI TEGOROCZNEJ EDYCJI BYLI BARBARA JUNDO – KALISZEWSKA I ROMUALD MIECZKOWSKI. DOBRYM DUCHEM IMPREZY BYŁA TEŻ MAMA BASI, LUCYNA JUNDO. PODZIĘKOWANIA SKŁADAM TAKŻE WOLONTARIUSZOM: DOROCIE CZAPKOWSKIEJ I EDWINOWI BIEŻANOWOWI.
A oto program tego niezwykłego wydarzenia.
XXXI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL POEZJI „MAJ NAD WILIĄ”:
NA ZIEMI SOLECZNICKIEJ
A to z powodu nowego formatu i rozszerzenia geografii festiwalu, który podczas 30 lat odbywał się głównie w Wilnie, z krótszymi wyjazdami do innych miejscowości Wileńszczyzny i Litwy.
Tym razem w dniach 24-28 czerwca 2024 roku będziemy gościć na Ziemi Solecznickiej, pragnąc skoncentrować swą uwagę na jej historii, bogactwie kulturowym i współczesnych osiągnięciach, nawiązując kontakty współpracy z jej twórcami i badaczami.
Oczywiście przydatne będzie wcześniejsze doświadczenie festiwalu, w którym uczestniczyło tylko ponad tysiąc twórców zagranicznych z dwudziestu kilku krajów, nie tylko z Polski i Europy, ale także z innych kontynentów. Będzie to okazja do przybliżenia tego regionu dla gości festiwalu, wśród których będą poeci i pisarze, publicyści i dziennikarze, naukowcy i badacze, ludzie filmu i innych dziedzin sztuki.
Podczas czerwcowej odsłony festiwalu jego goście zatrzymają się w ośrodku wypoczynkowym na rzeką Wersoką w Zubiszkach. Program przewiduje spotkania w Ejszyszkach, Hornostaiszkach i Solecznikach, twórczą prezentację gości oraz miejscowych literatów, polskich twórców na Litwie. Czołowi pisarze litewscy – Birut Jonuškaitė, przewodnicząca Związku Pisarzy Litwy, oraz Herkus Kunčius nawiążą do problematyki tożsamościowej w swoim pisarstwie. Nie zabraknie również głosów młodych o „smakach tożsamości” – odbędzie się dyskusja podczas warsztatów z wilnianinem Bartoszem Połońskim, polskim twórcą współczesnych narracji eksperymentalnych. Autorzy przybędą ze swoimi książkami, wydawnictwa z serii Biblioteka Znad Wilii pozostaną w bibliotekach rejonu.
Podczas popołudnia z filmem odbędzie się spotkanie ze scenarzystkami filmu Hornostaiszki. Przypadki dworu i ludzi – z Dorotą Roszkowską, potomkinią rodu Siekluckich, honorową członkinią Polskiej Akademii Filmowej, producentką i właścicielką Studia Filmowego „Arkana” oraz dr Barbarą Jundo-Kaliszewską, pochodzącą z Ejszyszek (Uniwersytet Łódzki, autorka książki Zakładnicy historii.Mniejszość polska w postradzieckiej Litwie). W Kinie Letnim zagości festiwal EMIGRA z prezentacją filmów dotyczących Wileńszczyzny i Litwy: poetyckim obrazem Najgorętszy punkt planety – Wilno (2023). Z filmoteki „Maja nad Wilią” przedstawimy dokument pt. Szetejnie, jeden z filmów z Cyklu Miłoszowskiego – z okazji obchodzonego Roku Noblisty i film pt. Nieobecny – o poecie wileńskim Sławomirze Worotyńskim i jego twórczości, w którym wystąpią bliscy mu ludzie i koledzy.
Goście wyruszą Śladami historii – od Witolda Wielkiego do czasów współczesnych, poznają najważniejsze zabytki w Ejszyszkach – kościół pw. Wniebowstąpienia i kwaterę rodu Siekluckich, wielonarodowy cmentarz miejski (miejsce zagłady, kwatery AK), pomnik powstania styczniowego, odbędą spacer dawną Via Jagiellonicą – wielonarodowymi miejscami pamięci – ul. Raduńską, będą przy krzyżu upamiętniającym sowieckie wywózki, przy synagodze, odwiedzą Grodziska koło Ejszyszek – miejsce, w którym stał zamek księcia Sydymunda – ojca księżnej Anny, żony Witolda Wielkiego, dwór w Hornostaiszkach. W Solecznikach zaplanowany jest meeting poetycki, a na zakończenie festiwalu – koncert w Ejszyszkach Słowo i dźwięki.
O ile dotychczas większość imprez festiwalu odbywała się w Wilnie, to celem obecnego przedsięwzięcia jest przyczynienie się do aktywizacji polskiego życia kulturalnego w miejscowościach rejonu solecznickiego, w zdecydowanej większości zamieszkałym przez Polaków.
Organizatorzy festiwalu doceniają otwartość władz miejscowych na działania kulturalne i współpracę, są wdzięczni za pomoc w trakcie prac organizacyjnych festiwalu.
Romuald Mieczkowski, dyrektor XXXI MFP „Maj nad Wilią”
JA W HOTELU „PONAS TADAS” W WILNIE.
Pan Stanisław Zawodnik przepisał do swojego notesu chyba połowę moich wierszy z polsko-litewskiego tomiku „Wolność chmur / Debesų laisvė” (którego nakład już mi się skończył). Czy może być coś milszego dla poety niż takie zainteresowanie czytelnika?
Spotkanie z Bartoszem Połońskim, autorem powieści „Robczik” poprowadzili Barbara Jundo – Kaliszewska i Romuald Mieczkowski.
POIMPREZOWY ŚWIT 🙂
ALEKSANDRA TYKARSKA, DZIENNIKARKA POLSKIEGO RADIA
KOŚCIÓŁ W EJSZYSZKACH
NAD WERSOKĄ
ROMUALD MIECZKOWSKI – REDAKTOR KWARTALNIKA „ZNAD WILII”, ORGANIZATOR WSZYSTKICH FESTIWALI „MAJ NAD WILIĄ”. ROMKU, DZIĘKUJĘ CI ZA WSZYSTKO. 🙂
WIĘCEJ FOTEK I INFORMACJI NA MOIM PROFILU NA FACEBOOKU:
Klub Literacki „Dąbrówka” w Piątkowskim Centrum Kultury Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Os. Bolesława Chrobrego 117A zaprasza we wtorek 18 czerwca o godz. 18.00 na spotkanie autorskie Marii Duszki – poetki, dziennikarki, założycielki Koła Literackiego „Anima”, współtwórczyni audycji muzyczno-literackiej Pod Wielkim Dachem Nieba. Artystka zaprezentuje swoje wiersze, krótkie formy prozatorskie i anegdoty. Zostaną także odtworzone nagrania piosenek skomponowanych do jej tekstów. Spotkanie poprowadzi SŁAWOMIRA SOBKOWSKA – MARCZYŃSKA. W drugiej części wieczoru – klubowy debiut TADEUSZA BLUMCZYŃSKIEGO.
O spotkaniu Piotra Spottka z uczestnikami Warsztatów Literackich sieradzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku napisano:
W dniu 29 maja 2024 r. gośćmi Warsztatów Literackich byli pan Piotr Spottek w towarzystwie sieradzkiej poetki Marii Duszki. Pan Piotr od wielu lat prowadzi audycje radiowe. Ostatnio w Radiu Islanders prezentuje piosenkę polską w programie POD WIELKIM DACHEM NIEBA.
Z twórcami piosenek i wykonawcami przeprowadza ciekawe rozmowy. Słuchaczom Uniwersytetu opowiadał o swojej niezwykle interesującej pracy. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i przybliżenie nam pracy radiowca.