BIOGRAFIA
Urodziłam się 28 kwietnia w Zduńskiej Woli. Od 1986 r. mieszkam w Sieradzu. Jestem poetką, dziennikarką, absolwentką bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim.
Wydałam dziesięć tomików: „Poezja przypadków” (Sieradz, 1990), „Zupełnie szczęśliwa marionetka” (Sieradz, 1994), „Może się przyśnisz” (Kraków, 1999), „Nieopisanie” (Łódź, 2001), „I pomyśleć, że jesteś” (Kraków, 2003), „Kora” (Sieradz, 2005), „Galeria świat” (Warszawa, 2007 – nominacja do Nagrody Literackiej im. Księdza Jana Twardowskiego za najciekawszy tom wydany w 2007 r.), „Freienwill” (Sopot, 2012), dwujęzyczny polsko – litewski wybór wierszy w przekładzie Birutė Jonuškaitė „Wolność chmur / Debesų laisvė” (Wilno -Sieradz, 2016) i „Hanami” (Lublin, 2023).
Moje wiersze zostały przełożone na języki: angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, serbski, litewski, białoruski, szwedzki, ormiański, węgierski, bułgarski, ukraiński i esperanto. Były publikowane m.in. w: „Toposie”, „Akcencie”, „Przekroju”, „LiryDramie”, „Tyglu Kultury”, „Odrze”, „Poezji dzisiaj”, „Lamelli”, „Akancie”, „Angorze”, „Siódmej Prowincji”, „Kalejdoskopie”, „Modern Haiku” (USA), „Bdenje” (Serbia),„Reibeisen” (Austria), „Znad Wilii, „Krantai” i „Naujoji Romuva” (Litwa), „Kiyv” (Ukraina) oraz w antologiach: „Contemporary writers of Poland” (USA 2005), „Contemporary writers of Poland” (USA, 2014), “Enough Questions, enough Answers : Modern Polish Poetry in Translation” (skrypt Rice University w Houston) (USA 2008), “Uwalniam ptaki – sny : Ich befreie Vogel – Traume – Wiersze polskie i niemieckie : Deutsche und polnische gedichte” (Łódź 2009), „Oblaci u najkrocoj noci : Clouds in the shortest night”: svetska antologija : World Haiku Anthology” (Valjevo – Belgrad 2009), „Meine Welt – unsere Welt : Lyrik und Prosa” (Niemcy 2011).
Moja twórczość była również prezentowana w: Telewizji Polonia, TVP 2, I programie Telewizji Litewskiej, TVP III Łódź, I Programie Polskiego Radia, Radiu Islanders, Naszym Radiu, Radiu Łódź, Radiu Poznań, Radiu Wilno, Melbourne Ethnic Community Radio, Radiu Muzyczna Cyganeria, Radiu Opole, Radiu Olsztyn, Radiu Białystok, Radiu Warszawa, Radiu WNET i Radiu Kraków. Byłam inicjatorką i współorganizatorką: czterech pierwszych edycji Nocy Poezji i Muzyki (wspólnie z Powiatową Biblioteką Publiczną i Zarządem Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Sieradzu) i Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Mój list do świata” (wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Sieradzu). Od kilkunastu lat jestem jurorką Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Czarno na białym” w Parzęczewie. W 2020 r. przewodniczyłam jury Ogólnopolskiego Konkursu Jednego Wiersza podczas Ogólnopolskich Spotkań Poetyckich w Chojnicach.
W 2019 r. piosenki „Jesień” i „Kamienieję” z moimi tekstami skomponowane i zaśpiewane przez Remiego Juśkiewicza (polskiego muzyka mieszkającego w Wielkiej Brytanii) przez kilka tygodni znajdowały się na Liście Przebojów Radia WNET. Piosenka „Kamienieję” dotarła do III miejsca tej listy w 2019r. W listopadzie 2022 r. Remi Juśkiewicz zdobył III nagrodę śpiewając po polsku piosenkę „Kamienieję” na organizowanym we Włoszech Międzynarodowym Konkursie San Remo Senior. Fragment tej piosenki wykonał również w pierwszym etapie V edycji The Voice Senior w TVP 2 w styczniu 2024 r.
Jestem założycielką i opiekunką działającego od 2002 r. Koła Literackiego „Anima”. Zredagowałam antologie „Życie mi się zdaje” i „Optymistyka” oraz wiele indywidualnych tomików poetyckich. W latach 1991 – 1998 kierowałam Filią nr 3, a w latach 1998 – 2020 szpitalną Filią nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sieradzu. W kadencji obejmującej lata 2013 – 2017 pełniłam funkcję przewodniczącej Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Sieradzu. Należę do Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR i Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.
W 2010 r. prezentowałam swoją twórczość na festiwalu kultury polskiej „PolnischerSommer” w niemieckim landzie Schleswig – Holstein. W latach 2013 – 2023 sześciokrotnie uczestniczyłam w odbywającym się na Litwie Międzynarodowym Festiwalu Poetyckim „Maj nad Wilią”. Reprezentowałam nasz kraj na Międzynarodowym Festiwalu „Wiosna Poezji” („Poezijos pavasaris 2017”) organizowanym przez Związek Pisarzy Litwy. Wspólnie z Birutė Jonuškaitė, tłumaczką moich wierszy na język litewski, prezentowałam swoje utwory podczas festiwalu „Wilno w Gdańsku 2021”. 13 października 2024 r. moje wiersze wybrane przez Andrzeja Zaryckiego z tomiku „Hanami” były prezentowane przez Annę Dymną, Beatę Paluch i Krzysztofa Orzechowskiego podczas Krakowskiego Salonu Poezji w Teatrze Starym.
Jako dziennikarka współpracowałam przez kilka lat z „Dziennikiem Łódzkim”, miesięcznikiem kulturalnym Łodzi i województwa łódzkiego „Kalejdoskop” i Pismem Samorządowym Województwa Łódzkiego „Ziemia Łódzka”. Artykuły i recenzje publikowałam także na łamach: „Znad Wilii”, „Na Sieradzkich Szlakach”, „Toposu”, „Frazy”, „Tygla Kultury”, „Przeglądu Bałtyckiego” i rocznika kulturalnego „Piosenka”.
Od 2017 r. prezentuję wiersze współczesnych poetów z kraju i zagranicy w cotygodniowej audycji Pod Wielkim Dachem Nieba na antenie wrocławskiego Radia Muzyczna Cyganeria (do 2024 r.), od 2020 r. równolegle w polonijnym Radiu Islanders (Wielka Brytania), a od 2022 r. także w comiesięcznej polonijnej audycji Magdaleny i Krzysztofa Krakowskich w australijskim Melbourne Ethnic Community Radio.
Za moją twórczość i działalność na polu kultury otrzymałam Nagrodę Wojewody Sieradzkiego (1997) i Nagrodę Starosty Sieradzkiego. Urząd Marszałkowski w Łodzi przyznał mi Odznakę Honorową za zasługi dla Województwa Łódzkiego. Zajęłam I miejsce w powiecie sieradzkim i VIII w województwie łódzkim w plebiscycie „Dziennika Łódzkiego” i „Expressu Ilustrowanego” „Osobowość roku 2019″ w kategorii KULTURA. Dwukrotnie byłam uczestniczką rezydencji literackiej „Goście Radziwiłłów” w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie. Otrzymałam stypendia: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Zarząd Główny Związku Literatów Polskich przyznał mi Odznakę Honorową „Za wybitne zasługi dla naszej organizacji”, a Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Nagrodę za osiągnięcia twórcze i Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Najbliższym mojemu sercu miejscem jest położona w powiecie poddębickim wieś Małyń – tam się wychowałam i zawsze chętnie wracam. Niezwykle ciepło wspominam też chwile spędzone w dzieciństwie u moich dziadków w Szadku. Mam dwoje dzieci i dwie wnuczki. Syn jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, a córka w 2023 r. zdobyła stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie w Wiedniu.
Mój tomik „Galeria Świat” był nominowany do Nagrody Literackiej im. ks. Jana Twardowskiego za najciekawszy tom wierszy opublikowany w 2007 r.
Poniżej artykuły na ten temat zamieszczone na łamach „Rzeczpospolitej” i portalu Wirtualna Polska.
https://www.rp.pl/literatura/art8372641-nagrody-literackie-im-ks-twardowskiego-przyznane
Nagrody Literackie im. ks. Twardowskiego przyznane
Laureatami Nagrody Literackiej im. ks. Jana Twardowskiego za najciekawszy tom wierszy w 2007 r. zostali ex aquo Ewa Zelenay („Wiosenne wypalanie traw”) i Janusz A. Kobierski („Cierpkie wino życia”).
Kapituła Nagrody przy Ludowej Spółdzielni Wydawniczej laureatów wyłoniła spośród kilkudziesięciu kandydatów.
Wśród nominowanych do Nagrody im. ks. Jana Twardowskiego znaleźli się: Maria Duszka, Jolanta Stefko, Eugeniusz Kasjanowicz, Jerzy Józef Szadkowski, Krzysztof Lisowski oraz Ireneusz Milej.
Uroczyste wręczone laureatom dyplomów i nagród odbędzie się w Pruszkowie 20 lutego br.