Pałac w Antoninie kolejny raz gości twórców literatury
Już po raz trzeci Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie – Dom Pracy Twórczej stał się miejscem pobytu uczestników programu „Goście Radziwiłłów”. Twórcy literatury i tłumacze będą przebywać w Antoninie w ramach trzech miesięcznych pobytów – lipcowego, sierpniowego i październikowego.
Program „Goście Radziwiłłów” to autorski program Samorządu Województwa Wielkopolskiego, funkcjonujący od roku 2020. Służy wsparciu osób aktywnych w dziedzinie literatury, które mogą twórczo pracować nad autorskimi utworami w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie.
– Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Pałac w Antoninie wielokrotnie witał w swoich progach artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki. Sam gospodarz – książę Antoni Radziwiłł – rysował i grał na wiolonczeli. Był też koneserem sztuki. Poznał się między innymi na wybitnym talencie Fryderyka Chopina. Kompozytor był dwa razy gościem antonińskiego pałacu – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Celem Programu „Goście Radziwiłłów” jest wsparcie tych osób – twórców i tłumaczy literatury. Utwory, które powstaną, lub zostaną przetłumaczone, muszą się mieścić w zakresie szeroko pojętej fikcji literackiej. Mogą to być powieści, opowiadania, eseje, felietony, sztuki teatralne, zbiory poezji, literatura dziecięca i młodzieżowa.
– Mamy przekonanie, że wnętrza pałacu, w którym kwitło życie towarzyskie i artystyczne XIX-wiecznej Wielkopolski, staną się dla jego tegorocznych gości dodatkową inspiracją – dodaje Marszałek.
W roku 2022 zostały przewidziane zostały trzy pobyty dla trzynastu osób.
W terminie od 1 do 30 lipca w pałacu będą pracować:
Maria Duszka – autorka dwujęzycznego polsko-litewskiego zbioru wierszy „Wolność chmur/Dabesu Iaisve”. Podczas swojego pobytu w ramach Programu „Goście Radziwiłłów” zamierza pracować nad esejami biograficznymi, opowiadającymi o artystach związanych z Wielkopolską. (…)
Na początek jednak moja ulubiona fotka z ubiegłorocznej rezydencji w Antoninie, a tutaj konkretnie z wycieczki do Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Koleżanki oplotły platan, a ja pomyślałam, że warto tę piękną chwilę utrwalić. 🙂
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.