PAŁACOWE ŻYCIE PO RAZ DRUGI. :)

https://www.umww.pl/palac-w-antoninie-kolejny-raz-gosci-tworcow-literatury?fbclid=IwAR3V_8SwNvAAzjj1E22_vKhRoCvk4MqNacLomGm1ius0VEt4u1tDiPoUfug

Pałac w Antoninie kolejny raz gości twórców literatury

Już po raz trzeci Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie – Dom Pracy Twórczej stał się miejscem pobytu uczestników programu „Goście Radziwiłłów”. Twórcy literatury i tłumacze będą przebywać w Antoninie w ramach trzech miesięcznych pobytów – lipcowego, sierpniowego i październikowego.

Program „Goście Radziwiłłów” to autorski program Samorządu Województwa Wielkopolskiego, funkcjonujący od roku 2020. Służy wsparciu osób aktywnych w dziedzinie literatury, które mogą twórczo pracować nad autorskimi utworami w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie.

– Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Pałac w Antoninie wielokrotnie witał w swoich progach artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki. Sam gospodarz – książę Antoni Radziwiłł – rysował i grał na wiolonczeli. Był też koneserem sztuki. Poznał się między innymi na wybitnym talencie Fryderyka Chopina. Kompozytor był dwa razy gościem antonińskiego pałacu – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Celem Programu „Goście Radziwiłłów” jest wsparcie tych osób – twórców i tłumaczy literatury. Utwory, które powstaną, lub zostaną przetłumaczone, muszą się mieścić w zakresie szeroko pojętej fikcji literackiej. Mogą to być powieści, opowiadania, eseje, felietony, sztuki teatralne, zbiory poezji, literatura dziecięca i młodzieżowa.

– Mamy przekonanie, że wnętrza pałacu, w którym kwitło życie towarzyskie i artystyczne XIX-wiecznej Wielkopolski, staną się dla jego tegorocznych gości dodatkową inspiracją – dodaje Marszałek.

W roku 2022 zostały przewidziane zostały trzy pobyty dla trzynastu osób.

W terminie od 1 do 30 lipca w pałacu będą pracować:

 • Maria Duszka – autorka dwujęzycznego polsko-litewskiego zbioru wierszy „Wolność chmur/Dabesu Iaisve”. Podczas swojego pobytu w ramach Programu „Goście Radziwiłłów” zamierza pracować nad esejami biograficznymi, opowiadającymi o artystach związanych z Wielkopolską. (…)

 • Na początek jednak moja ulubiona fotka z ubiegłorocznej rezydencji w Antoninie, a tutaj konkretnie z wycieczki do Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Koleżanki oplotły platan, a ja pomyślałam, że  warto tę piękną chwilę utrwalić. 🙂

 • Pałac w Antoninie , fot. Maria DuszkaMaria Duszka w Antonienie, fot. Kalina Izabela ZiołaAntonin, fot. Maria DuszkaLudwików, fot. Maria Duszka

  Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie, fot. Maria Duszka
  @MariaDuszka

  Antonin, fot. Maria Duszkaalstromeria, fot. @MariaDuszkafot. @MariaDuszkaMonika Krauze i Maria Duszka, fot. Kalina Izabela Zioła Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie, fot. Maria Duszka

 • Monika Krauze, Maria Duszka i Kalina Izabela Ziołaróże , fot. Maria Duszkaróże w Antoninie, fot. @MariaDuszka

Możesz również polubić

Dodaj komentarz