Pałacowe życie :)

https://www.umww.pl/palac-w-antoninie-kolejny-raz-gosci-tworcow-literatury?fbclid=IwAR3V_8SwNvAAzjj1E22_vKhRoCvk4MqNacLomGm1ius0VEt4u1tDiPoUfug

 

Pałac w Antoninie kolejny raz gości twórców literatury

 

Już po raz trzeci Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie – Dom Pracy Twórczej stał się miejscem pobytu uczestników programu „Goście Radziwiłłów”. Twórcy literatury i tłumacze będą przebywać w Antoninie w ramach trzech miesięcznych pobytów – lipcowego, sierpniowego i październikowego.

Program „Goście Radziwiłłów” to autorski program Samorządu Województwa Wielkopolskiego, funkcjonujący od roku 2020. Służy wsparciu osób aktywnych w dziedzinie literatury, które mogą twórczo pracować nad autorskimi utworami w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie.

– Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Pałac w Antoninie wielokrotnie witał w swoich progach artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki. Sam gospodarz – książę Antoni Radziwiłł – rysował i grał na wiolonczeli. Był też koneserem sztuki. Poznał się między innymi na wybitnym talencie Fryderyka Chopina. Kompozytor był dwa razy gościem antonińskiego pałacu – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Celem Programu „Goście Radziwiłłów” jest wsparcie tych osób – twórców i tłumaczy literatury. Utwory, które powstaną, lub zostaną przetłumaczone, muszą się mieścić w zakresie szeroko pojętej fikcji literackiej. Mogą to być powieści, opowiadania, eseje, felietony, sztuki teatralne, zbiory poezji, literatura dziecięca i młodzieżowa.

– Mamy przekonanie, że wnętrza pałacu, w którym kwitło życie towarzyskie i artystyczne XIX-wiecznej Wielkopolski, staną się dla jego tegorocznych gości dodatkową inspiracją – dodaje Marszałek.

W roku 2022 zostały przewidziane zostały trzy pobyty dla trzynastu osób.

W terminie od 1 do 30 lipca w pałacu będą pracować:

  • Maria Duszka – autorka dwujęzycznego polsko-litewskiego zbioru wierszy „Wolność chmur/Dabesu Iaisve”. Podczas swojego pobytu w ramach Programu „Goście Radziwiłłów” zamierza pracować nad esejami biograficznymi, opowiadającymi o artystach związanych z Wielkopolską. (…)

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.